Web Sitelerinin İzin Verilen Bildirimleri Nasıl Kapatılır

Web Sitelerinin İzin Verilen Bildirimleri Nasıl Kapatılır

Web sitelerinin gönderdiği bildirimler nasıl iptal edilir adım adım anlatacağız. Bildirimler sizlere sorulsa da bazılarına yanlışlıkla izin verebilir yada daha önceden isteyerek izin verdiğiniz bir web sitesinin bildirimleri sizi rahatsız edebilir. Web sitelerinin size gönderdiği bildirimleri engelleyebilirsiniz. Bazı web siteleri yayımladıkları yeni konuları bildirim olarak göndermenin dışına çıkıp reklam içerikleri göndermeye başlıyor. Eğer bir alış veriş sitesine izin verdiyseniz, yaptıkları kampanya duyurularıyla sizi bıktırabilir. Ancak engellemenin dışında bu bildirimleri almaya mahkum değilsiniz. En çok kullanılan web tarayıcıları Google Chrome, Mozilla Firefox ve Microsoft Edge internet tarayıcılarına öre anlatacağız.

Makalede Neler Var?


Google Chrome’da Bildirimler Nasıl Kapatılır

Google Chrome tarayıcısını açın, tarayıcınızın sağ üst köşesinde bulunan üst üste üç noktaya tıklayın ve açılan menüden Ayarlar sekmesine tıklayın. Ayarlar bölümünde en altta bulunan Gelişmiş seçeneğine tıklayıp sayfayı uzatın. Açılan ekranda Gizlilik ve Güvenlik bölümüne gelin ve burada Site Ayarları’nı seçin. (Web sitelerinin kullanabilecekleri bilgileri ve size gösterebilecekleri içerikleri kontrol edin)

Açılan listeden Bildirimler (Göndermeden önce sor) sekmesine tıklayın. Burada bildirim isteğini onayladığınız veya engellediğiniz tüm web sitelerini görebilirsiniz. Google Chrome, bildirim isteklerinin onaylanmadan önce size sorulması için varsayılan olarak ayarlıdır. Bildirimine izin verdiğiniz internet sitesinin sağında yer alan üç noktaya tıklayarak bu sitenin bildirimlerini engelleyebilir ya da verdiğiniz izni geri çekebilirsiniz.

Mozilla Firefox’ta Bildirimler Nasıl Kapatılır

Mozilla Firefox internet tarayıcısında bildirimleri kapatmak için sağ üst köşedeki üç çizgiye tıklayın. Açılan pencereden Seçenekler sekmesine tıklayın. Sol bölümde Gizlilik ve Güvenlik sekmesini göreceksiniz. İzinler bölümünün altında Bildirimler sekmesi yer alıyor. Hemen sağında Ayarlar butonuna tıklayarak izin verdiğiniz Web sitelerini görüntüleyebilirsiniz. Bu kısımdan verdiğiniz onayı iptal edebilrisiniz.

Microsoft Edge’de Bildirimler Nasıl Kapatılır

Microsoft Edge’de bildirimleri iptal etmek için ilk önce sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayıp açılan menüden Ayarlar sekmesine tıklayın. Sol bölümden Gelişmiş sekmesine tıklayın. Açılan pencereden Web sitesi izinleri (sitelerin hangi siteleri gösterebileceğini ve göz atarken hangi bilgileri kullandığını denetleyin) İzinleri yönet sayfasına yönlenmiş olacaksınız. Web siteleri karşınıza sıralanacaktır. Buradan Tümünü silebilir yada tek tek istemediğiniz web sitelerini kaldırabilirsiniz.