Web’de Ücretsiz Fotoğraf Albümü Oluşturma

Web’de Ücretsiz Fotoğraf Albümü Oluşturma

Google Photosve Gmail alanınızı kullanarak fotoğraflarınızı web’e taşıyıp sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Google’ın yazılım dünyasında emin adımlarla ilerlediği bir gerçek. Bunun bir örneği de imaj düzenleme ve albümleme yazılımı olarak karşımıza çıkardığı Picasa. Picasa ile bilgisayarınızdaki fotoğrafları uzantıları ya da formatları ne olursa olsun düzenleyebiliyor, isimlendirebiliyor ya da bir albüm haline getirerek web’de sevdiklerinizle paylaşabiliyorsunuz.

Bu son seçenek için yine bir Google hizmeti olan Gmail hesabınızın size sunduğu sınırsız alanı kullanabiliyorsunuz. Üstelik tüm bunları gerçekleştirmek sadece birkaç tıklamayla hayata geçebiliyor. Google Photosile oluşturduğunuz web tabanlı fotoğraf albümlerinizi sevdiklerinizle paylaşmaya başladığınızda dilerseniz onlara yetki vererek, fotoğrafları düzenlemelerini ya da kimlik bilgilerini etiketlemelerini sağlayabiliyorsunuz. Son zamanlarda Facebook sayesinde iyiden iyiye alıştığımız bu özelliği kendi albümlerinizde de kullanmak bir hayli eğlenceli olabilir. Şimdi gelin 9 adımda bu uygulamayı nasıl hayata geçireceğimize bir bakalım.

Uygulamamıza https://photos.google.com/adresini ziyaret ederek başlıyoruz. Bu adresten ihtiyacımız olan Picasa yazılımını indireceğiz. Yazılım Google İndirme Yöneticisi aracılığıyla indirilip, tek tıklamanızla kurulmaya başlıyor.

Yazılımı kurduktan sonra Picasa’yı çalıştırıp sabit diskinizi didiklemesine izin verin. Bu aşama sırasında sabit diskinizde bulunan (ve kurulum sırasında işaretlediğiniz) tüm imaj formatları listelenmeye başlanacak.

Artık web tabanlı albümümüze koymak üzere fotoğraflarımızı seçmeye başlayabiliriz. Bu aşamada fotoğrafları tek tek seçeceğiz. Bir fotoğrafı tıklayıp, ekranın alt tarafında yer alan upload düğmesine tıklayarak Picasa’nın web’e bağlanmasını tetikliyoruz.

Web alanına bağlandıktan sonra Picasa bize oluşturacağımız albümün yayınlanma izinlerini soracak. Burada sunulan seçeneklerden dilediğinizi seçtikten sonra işleme devam ederek fotoğrafımızı yüklemeyen başlıyoruz.

Web alanımıza bağlandıktan sonra seçtiğimiz fotoğrafımızın bu alana yüklenmeye başladığını göreceğiz. İşlem tamamlanana kadar bekleyeceğiz. Bu aşama yüklemeye çalıştığınız fotoğrafın boyutuna bağlı olarak değişebilir.

Yüklemeye çalıştığımız fotoğrafımız web’deki alanımıza ulaştıktan sonra, yükleme penceremizin sağ üst tarafında bir düğme belirecek. View Online adlı bu düğmeye tıklayarak fotoğrafımızı albüm alanımızda incelemeye başlıyoruz.

Picasa’nın bize sunduğu albüm alanı açıldığında gayet hoş bir tasarıma sahip olduğunu farkedeceksiniz. Bu aşamada Picasa aynı zamanda yüklediğiniz fotoğrafları web’de düzenlemenize de izin veriyor.

Picasa’nın sunduğu düzenleme araçlarını kullanarak kolaylıkla fotoğrafınızı çevirebilir, adını değiştirebilir ya da çekildiği ana uygun bir açıklama yazabilirsiniz. Yaptığınız değişiklikleri eş zamanlı olarak görebildiğinizi de belirtelim.

Yüklediğiniz fotoğrafı kaydederek albümünüze yerleştirebilirsiniz. Ardından aynı işlemi diğer fotoğraflarınıza da uygulayarak albümünüzü genişletebilirsiniz. Sayfanın üzerindeki Paylaş düğmesiyle albümünüzü paylaşabilirsiniz.