Windows 7 Nasıl Hızlı Kapatılır

Windows 7 Nasıl Hızlı Kapatılır

Windows 7 nasıl hızlı kapatabileceğinizi sizlere adım adım anlatacağız. Daha önceki yazılarımızda sizlere Windows /’yi nasıl hızlı açabileceğinizi anlatmıştık. Hatta hızlı açma ile ilgili programlar bile tanıtmıştık, şimdi sizlere Windows 7’yi hızlı kapatmayı anlatacağız. Windows 7 daha önceki Windows sürümlerinin hataları giderilerek piyasaya sürüldü. Windows 7 diğer Windows’ların şikayetleri dikkate alınarak geliştirildi fakat diğer Windows işletim sistemlerinde kapanma sorunu bu denli yavaş değildi. Şimdi sizlere Windows işletim sistemini nasıl hızlı kapatabileceğiniz ile ilgili II yol anlatacağız.

I. Yol:

Windos 7 kapanırken sorulan “uygulama kapatma zaman aşımı” sorgulamasını kapatarak işe başlayacağız. Windows, kapanmadan önce çalışan tüm işlemleri düzgün bir şekilde kapatmaya çalışıyor buda bize zaman kaybettiriyor. Bu bekleme süresini bir kayıt anahtarı yoluyla düzenlenebiliyorsunuz. Başlat menüsü “Programları ve dosyaları ara” bölümüne regedit yazarak kayıt düzenleyiciyi açıyorsunuz.

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControl

Kısmına geliyorsunuz ve WaitToKillServiceTimeout değerine çift tıklayarak buradaki değeri 12000′den (12 saniye) 2000′e (2 saniye) olarak değiştirin.

Ardından ikinci bir ince ayar için kayıt defterinde şu konuma gidin:

HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop

WaitToKillAppTimeout değerine çift tıklıyorsunuz. Bu girdiyi bulamıyorsanız sağ tıklayıp Yeni – Dizi değeri’ni seçerek oluşturabilirsiniz. Bu girdiye de 2000 değerini verin.

Aynı kayıt defteri anahtarı içindeki AutoEndTasks girdisine çift tıklayın ve değerini 1 olarak değiştiriyorsunuz.

II.Yol

Hızlı kapatma kısayolu oluşturarak bir tıklama ile bilgisayarınızı hızlıca kapatabilirsiniz.

Masaüstünüze sağ tıklıyorsunuz ve menüden Yeni – Kısayol’u seçiyorsunuz.

Öğenin konumunu yazın kısmına ise shutdown.exe -s -t 00 -f yazıyorsunuz. İleri’ye tıklayın ve kısayolunuza açıklayıcı bir isim verin örneğin hızlı kapat gibi bir isim verebilirsiniz. Artık bu kısayola tıklayarak bilgisayarınızı hızlı bir şekilde kapatabilirsiniz.