Windows 7 ve Windows 8 Bir Arada Kurmak

Windows 7 ve Windows 8 Bir Arada Kurmak

Geçtiğimiz günlerde Window 8 görücüye çıkarılmış deneme sürümü kullanıcılara sunulmuştu. Windows severler deneme sürümü yayınlanır yayınlanmaz bilgisayarlarına deneme sürümlerini yüklemeye başladı. Hard diskinizde yeni bir sürücü oluşturarak Windows 8 kurulumunu yapabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde tercihinize göre Windows 7 ya da Windows 8 ile bilgisayarınızı çalıştırabilirsiniz.

İlk olarak yapmanız gereken şey Windows 8 işletim sistemi için bilgisayarınızda yeterli bir alana sahip yeni bir sürücü oluşturmalısınız. Oluşturacağınız bu yeni sürücüye Window 8 kuracaksınız. Windows 8′in kurulumu için en az 20 GB’lık alan gerekmektedir. Başlat Menüsü’nde bulunan “Bilgisayar” sekmesi üzerinde kısayoluna sağ tuşa tıkladığınızda karşınıza çıkan menüden “Yönet” sekmesine tıklayınız. Burada “Depolama” menüsünün altından bulunan “Disk Yönetimi” sekmesine tıklıyorsunuz. Ekranda mevcut sabit disklerinizle ilgili bilgileri görüntülenecektir. Bunun için şuanda kullandığınız Windows 7 işletim sisteminin yüklü olduğu sabit diski bu genelde C’dir üzerine gelip sağ tuşa tıkladığınızda açılan menüden “Birimi Küçült” sekmesine tıklayınız. Bu seçim yapılıp bir süre beklendiğinde küçültülebilecek en fazla alan MB cinsinden karşınıza çıkıyor olacak. Bu alanın en az 20 GB yani 20000 MB olması gerekmektedir. Uzun soluklu kullanmayı planlıyorsanız programlar vesaire yüklemeyi düşünüyorsanız daha büyük bir alana sahip olmalısınız. “Küçült” butonuna tıklayıp bir süre bekledikten sonra ayrılmamış ( ham ) alan hazır hale gelecek, ayrılmamış alanı sağ tuşla seçip “Yeni Basit Birim” seçeneğine tıkladığınızda açılan sihirbazın adımlarını takip ederek yeni sürücünüzü hazır hâle getirebilirsiniz. Yeni sürücünün adını istediğiniz herhangi bir ad verebilirsiniz.

Şimdi sıra Windows 8′i kurmaya geldi. Bunun için http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/home/ adresinden size uygun versiyonu seçerek indirmelisiniz. İndirdiğiniz ISO dosyasını DVD’ye yazarak, bilgisayarınızda daha önce oluşturduğunuz yeni disk alanına sürücüye kurarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Windows 8 kurulumu tamamlandığında varsayılan işletim sistemi Windows 8′dir, sunulan seçenekleri kullanarak Windows 7′yi de varsayılan işletim sistemi olarak ayarlayabilirsiniz.