Windows Açılış Hızını Artırma

Windows Açılış Hızını Artırma

Windowsunuzun açılış hızını Soluto adlı ücretsiz olarak sunulan program ile hızlandırabilirsiniz. Bir çok Windows kullanıcısının şikayet ettiği konular arasında gelen açılış hızı sorununu kolayca halledebilirsiniz. Soluto adlı ücretsiz yazılım programı ile bu sorunu giderebilmeniz için oldukça pratik bir çözüm sunuyor. Programı indirdikten sonra ek güncellemeleri kendisi yapıyor ve kurulumunu yapıyor. Kurulum bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıyorsunuz.

Programı yükleyip bilgisayarınıza restart yani yeniden başlattıktan sonra program sisteminizi analiz ediyor ve bilgisayarınız açılırken hangi uygulamaların yüklediğini ve bu işlemlerin ayrı ayrı ne kadar vakit aldığını hesaplıyor.

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra programın araç çubuğundaki simgesine bir kez tıkladığınızda programın ana penceresi karşınıza çıkıyor. Bu ana pencerede üç farklı kategoride yer alan programlar göreceksiniz. Ekranın en üstende toplam açılış süresini ve toplam kaç adet programın açılış esnasında harekete geçtiğini görebilme imkanı sunuyor.

Ekranın orta bölümünde en sol tarafta Soluto’nun “No brainer” olarak nitelendirdiği programlar var. Fare ile bunların üzerine tek tek gelerek ne olduklarını, ne kadar vakit aldıklarını ve Soluto’nun bu program için önerisini görebilirsiniz. Burada ayrıca “Pause” ve “Delay” şeklinde iki seçenek daha bulunuyor. Bu seçeneklerden “Pause” söz konusu uygulamanın bilgisayarınız başlarken çalışmasını engelleyecek. “Delay” ise geri kalan programlar açıldıktan sonra çalışmaya başlaması anlamına geliyor.

Böylece gereksiz programların çalışmasını durdurarak bilgisayarınızın yavaş açılmasını önlemiş olursunuz bilgisayarınız her açılışta bir takım programları da çalıştırır buda zaman kaybına yol açar bu program sayesinde gereksiz programların çalışmasını durdurarak daha hızlı bir Windows açılışına sahip olabilirsiniz.

Ücretsiz olarak dağıtılan Soluto adlı programı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.