Windows mu Pardus mu?

Windows mu Pardus mu?

Windows ile Linux kapışması her dönem sürmüştür. Kullanıcılar ikisi arasındaki farkları biliyor mu hangi işletim sistemi hangi özelliklere sahip hangisini seçmeliyim yada kendime en uygun işletim sistemi hangisi nasıl karar vereceğim birlikte bir göz atalım

null

Pardus aslında Linux dür yani Linux tabanlı işletim sistemidir peki neden onlarca Linux arasından pardusu seçtik Çünkü üretimi Türkiye’de yapılmakta ve milli yazılım olarak adı geçmektedir. %100 Türkçe olmakla birlikte Windowsa iyi bir rakip

windows’ta;

Virüs Programları, Firewall programları ve daha bir çok savunma programları kullanarak bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan korumanız gerekir. Bu size ek ücret ve Bilgisayar sisteminizin yavaşlaması anlamına geliyor. Unutmamanız gereken bir şey daha hangi Savunma programını kullanırsanız kullanın her zaman bir açık vardır. Hiçbir zaman %100 koruma sağlanamaz.

Pardus’ta;

Pardus’ta sisteminize Virüs bulaşmaz. Bunun sebebi hemen hemen bütün zararlı yazılımlar windows için yazılır. Yani pardusa ulaşan virüsler aktif olamazlar böylece ek bir ücretten kurtulmuş oluyorsunuz.

Windows’ta;

Windows’ta istediğiniz yazılımları bulmanız daha kolay kullanıcı sayısı çok fazla olduğundan programlar Windows tabanlı üretilir ve bunları bulup yüklemek size düşer tabi ek ücretleri gözden çıkarmanız gerekir.

Pardus’ta;

Gereken bütün temel programlar yüklendiği anda gelir. Yine de eksikler vardır bunları bulup yüklemek size düşüyor yalnız şunu unutmayın kullandığınız programların %99’u tamamen ücretsiz.

Windows’ta;

Windows için ücret ödemeniz gerektiğini bilmeyeniniz yoktur sanırım korsanda kullanma avantajınız var piyasada çokça bulunmakta ama unutmamanız gereken bir şey var yakalandığınız takdirde oldukça yüksek cezalar ödemek zorunda kalırsınız.

Pardus’ta;

Tamamen ücretsizdir.

Windows’ta;
Piyasadaki oyunların hemen hemen hepsini oynanabilirsiniz. Bunun sebebi oyunların Windows tabanlı olmasıdır.

Pardus’ta;

Pardus’ta Oyun oynama sıkıntılıdır Pardus’un en zayıf yönlerinden biride budur ama bazı emulatörler sayesinde oyunlar oynanabiliyor ve özel programlar sayesinde de bazı oyunları oynayabilirsiniz. Bu yönde çalışmalar yapıldığınız biliyoruz ama daha henüz tam anlamda istediğiniz oyunu oynayabileceğiniz kapasitede bir yazılım üretilemedi.