Windows Neden Yavaş Çalışıyor

Windows Neden Yavaş Çalışıyor

Windows bilgisayarım neden yavaş çalışıyor? Windows işletim sistemi çok yavaş açılıyor? Bilgisayarınızın sistemin ağırlaşmasının en önemli nedeni işlemci, sistem belleği ve depolama alanının artık ihtiyaç duyduğunuz performansı sağlayamamasından kaynaklanmaktadır. Windows’ta gereksiz dosyaları kaldırma, sabit disk içeren sistemler için disk birleştirme, açılış programlarını devre dışı bırakma, Kayıt Defteri temizliği gibi işlemler sistemi ne kadar hızlandırmasına katkı sağlasa da bu işlemler performans kazancına çok büyük katkıları yok, çoğu kez donanımınızı yükseltmeniz gerekecektir.

Windows Yavaşlamasının Nedenleri

Eğer donanım sürücüleriniz güncelse ve sisteminizde yavaşlama sorunu yaşıyorsanız kullandığınız yazılımlar işlem gücü ve belleği uzun vadede kontrolsüz şekilde işgal ediyor olabilir. Bu durumda programı yeniden başlatmalısınız, ancak gerçek çözüm geliştiricinin yazılımlarının güncel versiyonunu hazırlamasından geçiyor.

Arka planda yürütülen virüs taraması veya sisteme bulaşan virüs ve malware’lerin de Windows’u yavaşlattığı unutulmamalı. Arka planda çalışan programları kontrol etmek için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basıp Görev Yöneticisi‘ni açın. Burada çalışan programları alfabetik, CPU veya RAM kullanımına göre listeleyebilirsiniz. Üzerinde çalıştığınız dokümanları kaydedin. Ardından sistem gücünü sömüren ve bilmediğiniz işlemleri Google’da aratarak haklarında bilgi edinin. Eğer çalışan işlem hakkında bilgiye erişemiyorsanız sisteminize virüs bulaşmış olabilir, antivirüs programınızı güncelleyerek tam sistem taraması yapın. Yalnızca bu işleme sağ tıklayarak “Görevi Sonlandır” seçeneğini kullanmanız da yeterli olabilir. Bazı durumlarda bilgisayarı yeniden başlatmak da işe yarayabiliyor.