Windows Server 2008 Avantajları

Windows Server 2008 Avantajları

Microsoft yeni jenerasyon Server platformu olan Windows Server 2008’i geçtiğimiz aylarda duyurdu. Windows Server Sistemleri zincirinin son halkasını oluşturacak olan 2008, önümüzdeki yıllarda adından çok söz ettireceğe benziyor.

 Yerleşik Web sanallaştırma teknolojileri ile Microsoft Windows server 2008, işletmelerin altyapılarının güvenlik ve esnekliğini artırmalarını sağlar. Yeni sanallaştırma araçları, Web kaynakları ve güvenlik geliştirmeleri zamandan tasarruf etmeye, maliyetleri düşürmeye yardımcı olmanın yanında, dinamik ve iyileştirilmiş veri merkezi içinde güçlü bir platform sunar. Internet Information Services (IIS) 7 ve sunucu yöneticisi gibi güçlü yeni araçlar ile sunucular üzerinde daha fazla denetim sağlayarak, Web yapılandırma ve yönetim görevlerini daha kolaylaştırır.

null

1- Sunucu Konsolidasyonu ve Kaynak optimizasyonu – Hyper-V

Sunucuların çoğu, işlem güçlerinin ortalama %80-%90 kadarını kullanarak, kapasitelerinin oldukça altında çalışmaktadırlar. Windows Server 2008 sanallaştırma çözümü Hyper-V ile, tek bir sunucu, birden fazla sunucunun iş yükünün üzerinde barındırabilmektedir. Hyper-V işletmelerin donanım kaynaklarından mümkün olan en yüksek oranda faydalanılmasına yardımcı olur ve bilişim dünyasının ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli çevikliği sağlar.

2- Şirket Uygulamalarına Dışardan Esnek Erişim Sağlama – TS RemoteAPP

Windows Server 2008, kullanıcıların bir Terminal Services oturumunda, masaüstü bilgisayar yerine, bağımsız uygulamalara erişim sağlayan Terminal services RemoteApp gibi çözümlerle, geliştirilmiş yenilikler sunar. Bu uygulamaların işletimi ana bilgisayar üzerinde yapılır ve sadece uygulama görüntüleri kullanıcıya gönderilir; bu şekilde istemci tarafında daha az kaynağa ihtiyaç duyulur ve yönetim ile dağıtım bedelleri de düşürülür.

3 – Modüler, Minimum Kurulum Seçeneği – Server Core

Birçok sunucu ağ içerisinde özel atanmış olup, önemli görevler yürütmektedir. Yeni Server Core kurulum seçeneği, belirli sunucu görevlerinin yerine getirilebileceği asgari bir ortam oluşturulmasını sağlar. Bu, bilgi işlem bölümlerine mevcut donanımdan daha iyi faydalanma olanağı sağlayarak, güvenirliğin ve verimliliğin geliştirilmesine yardımcı olur. Bu aynı zamanda, ihtiyaç duyulmayan dosyaları ve işlevselliği azaltarak süregelen yönetim ve yama gereksinimlerini azaltmaktır.

4 – İnternet Üzerinden Zengin İçerik ve Uygulamalar Sunma – IIS7.0

Web, içerik olarak zenginleşip, iş uygulamalarının temini konusunda giderek daha uygun bir platform haline geldikçe, Web sunucusu da birçok ağın merkezine yerleşmektedir. IIS7 veri akışı ortamı ile Active Server Pages ve PHP içerisindeki Web uygulamaları da dahil olmak üzere, günümüzün zahmetli içerikleri için çözümler sunar.

5 – Gelişmiş Ağ Performansı ve Kontrolü – Yeni TCP/IP Yığını

Bant aralığının etkin şekilde kullanımının, kurumun merkezi sunucuları için WAN bağlantılarına dayalı dış konumlarda çalışan kullanıcıların verimliliği üzerinde doğrudan etkisi bulunmaktadır. Windows Server 2008 içerisinde yeniden tasarlanmış ‘yeni nesil’ TCP/IP, bir uzak konum senaryosunda daha geniş oranda geliştirilmiş performans sağlar; bu a hızlı iş/zaman oranı ve ağ trafiğinin daha etkili yönlendirilmesini sunar.

pcmag.com.tr