Dijital Termometre Devre Şeması Malzemeleri

Dijital Termometre Devre Şeması Malzemeleri

Dijital Termometre aşağıdaki şekilde 7106 entegresi ile yapılmış, dijital termometre devresi görülmektedir. Senstfr olarak KTYI0 NTC si kullanılmıştır. Entegrenin 30-32 nolu ayaklan arasına bağlanan trimpot, sıfır ayarı için kullanılır. 0° ‘de skalada 000,0 değeri okunacak şekilde ayarlanmalıdır. 35-36 nolu ayaklar arasına bağlanan trimpot, s kala faktör ayarı için kullanılır. 100° ~ de skalada 100,0 değeri okunacak şekilde olmalıdır. Devreye takılan trimpotlar. çok turlu olmalıdır. Bütün dirençlerin toleransları, %1 olmalıdır. 4030 entegresi displeyde tek ondalık noktası yakmak için kullanılır. Devrede kalibrasyon iyi yapılırsa ölçüm sonuçları çok az hata ile okunabilir.

Termometre Çeşitleri

Alkollü termometre

Alkollü termometre günlük hayatta havanın kaç derece olduğuna bakmak için kulanılır

Cıvalı termometre

Cıvalı termometre de vücut ısısını ölçer ancak dijital termometrenin ölçtüğü süreden daha uzun sürede bu işi görmektedir. Aynı zamanda “vücut termometresi” şeklinde de bilinir. Tıpta kullanılır.

Dijital termometre

Digital termometreler genellikle vücut sıcaklığını ölçer. Ancak dijital olduğu için uzun süreli okuma yapabilirler; yine de termometreler arasında en hızlı ölçüm yapabilen çeşittir.

Dijital Termometre Devresi