Gece Karanlıkta Nasıl Fotoğraf Çekilir

Gece Karanlıkta Nasıl Fotoğraf Çekilir

Gece yetersiz ışık neden ile çekilen fotoğraflar makineniz ne kadar kaliteli olursa olsun eğer siz doğru yöntemleri uygulamıyorsanız istenen kalitede fotoğraflar çekemezsiniz. Burada durduğunuz açıdan perspektifinize ve fotoğraf makinenizin ayarlarına kadar pek çok etmen bulunuyor. Gece karanlığında çarpıcı fotoğraflar elde edebilmeniz için yapmanız gereken bazı ipuçlarını anlatacağız.

Makalede Neler Var?

Mümkün Olduğunca Şehir Dışına Çıkın

Şehir içindeki çok fazla ışık karmaşası nedeni ile gökyüzündeki yıldızlar belli olmaz. Şehrin dışında ise gökyüzündeki yıldızlar daha belirgin olur.

Fotoğrafınızı Yüksek ISO ve Düşük Diyafram Aralığında Çekin

İlk deneme çekiminizi yapın. Oluşturduğunuz kompozisyonu en doğru bir şekilde alın. ISO3200, F/2.8 (veya minimum değer) ile deneme çekiminizi yapın.

Sonsuzluğa Odaklanın

Objektifinizi sonsuzluğa odaklayın. Bunun için objektifinizi manuel olarak sonsuzluk işareti seviyesine gelene kadar döndürün

Fotoğrafınızın Bir Konuyu Anlatsın

Fotoğraflarınızın anlatmak istediği bir konusu olsun, neyi anlatmaya çalıştığınızı düşünün.

Çekim Süresini En İyi Şekilde Ayarlayın

Süreyi iyi ayarlayamazsanız yıldızları bulanık bir şekilde çekersiniz. Bu nedenle pozlama süresi son derece önemlidir.

Ekran Parlaklığını Azaltın

Fotoğraf çekemden önce ekran parlaklığını azaltın. Ekran parlaklığı yüksek olursa çekeceğiniz kara sizi yanıltabilir. Normalde karanlık olan fotoğraf ekranınızda daha parlak ve ışıklı görünebilir. Daha iyi sonuçlar almak için ekran parlaklığını azaltın.

Fotoğraflarınızı Düzenleyin

Fotoğrafları düzenlemek oldukça önemlidir. Yıldızları tüm parlaklığı ile ortaya çıkarmak istiyorsanız bu aşama sizin için çok önemlidir. Vurgu, netlik ve yerel ayarları kullanarak fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz.