App Store ve Google Play Mağazalarında En Çok İndirilenler Aldatmacası

App Store ve Google Play Mağazalarında En Çok İndirilenler Aldatmacası

Günümüzde bir çok cep telefonu kullanıcısı artık akıllı cep telefonu tercih etmektedir. Bununla birlikte Tablet PC’lerde piyasada büyük bir Pazar sahibi olmayı başardı. Piyasada en çok satılan işletim sistemli cihazlar ise İOS ve Android ipi açık ara önde göğüslüyor. Bu işletim sistemlerinin mağazalarında En çok indirilen uygulamalar, Popüler yada trend uygulamalar gibi çeşitli kategoriler yapılmaktadır. Her iki işletim sisteminin mağazasında da uygulamaların indirilme sayıları manipüle edilmektedir.

Uygulama İndirme Sayısı Nasıl Artırılıyor

Uygulamaların indirilme sayıları artıkça popüleriteside katlanıyor. Çünkü milyonlarca indirme yapılan uygulamalar “En çok indirilenler” kategorisine ekleniyor ve daha fazla dikkat çekmeye başlıyor. Böylece daha büyük kitlelere ulaşmayı başarabiliyor. Tabi bu sistem manipüle edilebiliyor. Çin‘de çok fazla telefondan aynı uygulama defalarca yüklenerek istenen uygulama en çok indirilenler arasında sokuluyor. TechinAsia sitesinin yayınladığı bir fotoğrafta önünde yüzlerce iPhone bulunan bir kadın var. İddialara göre bu kadın ve bunun gibi yüzlercesi popüler yapılmak istenen uygulamaları sürekli olarak yükleyip geri siliyorlar. Böylece sistem devamlı olarak farklı telefonlardan indirmeler tespit ettiği için bunları gerçek gibi algılayıp ve uygulamayı en çok indirilenlerin listesine koyuyor.

Bu mağazalardan indirilen uygulamalar üzerinden ciddi paralar kazanılıyor. Bu nedenl bu yola baş vuran üreticiler uygulamalarını üst sıralarda görebilmek için geliştiricilerden ciddi bir miktarda paralar alıyor. İstenilen bir uygulamayı en iyi ücretsiz 10 uygulama arasında yer alması için 11.200 dolar ödenmesi isteniyor. Devamlı olarak ilk 10 içerisinde tutmanın bedeli ise haftalık 65.000 dolar.