Cep Telefonundaki İnterneti Bilgisayarda Kullanma

Cep Telefonundaki İnterneti Bilgisayarda Kullanma

Artık günümüzde internet çok yaygınlaştı ve günlük bir ihtiyaç haline geldi. Artık cep telefonundan internete girebilir hale geldik. GSM operatörlerinin yaptığı kampanyalar nedeni ile cep telefonlarından da internet yaygınlaştı. Zaman zaman bilgisayardan internete girmeniz gerekebilir. Gerek internetinizi ortamdaki kişilerle paylaşmak gerekse cep telefonlarının ekranlarının küçük kalması bu ihtiyacı doğurmaktadır. Bu işlemi yapmak oldukça basit, cep telefonunuzun Bluetooth özelliği veya USB bağlantı kablosu ile bilgisayarınıza bağlamalısınız.

Bilgisayarınızda kullandığınız cep telefonunun programı ile İnternete girmeniz mümkün, Nokia telefon kullananlar için Nokia PC Suite, Samsung telefonlar için Samsung PC Studio gibi programlar aracılığı ile yapmanız mümkün. Eğer kullandığınız program veya cep telefonunuz bu desteği sunmuyorsa aşağıdaki adımları izleyiniz.

Cep Telefonunu Modem Olarak Kullanma Nasıl Yapılır

İlk olarak cep telefonunuzun internet ayarlarından (Avea, Vodafone, Turkcell) internet seçin.

Bilgisayarınızda Ayarlar`dan (Settings) Denetim Masası`ndan (Control Panel) Telefon ve Modem Seçenekleri`ni (Phone and Modem Options) seçin.

Modemler Bölümünde Ekle (Add) Butonu`nu tıklayın.

Cep telefonunuzun Kızılötesi ya da Bluetooth özelliğinin açık olduğunu kontrol edin. İleri (Next) butonunu tıklayın. Çıkan listeden modem olarak tanıtmak istediğiniz cep telefonunu seçip Tamam`a tıklayın.

Bilgisayarınızda cep telefonunuza ait bir bağlantı programı (PC Suite yazılımları) kullanmıyorsanız:

Ağ Bağlantıları (Network Connections) Yeni Bağlantı Oluştur (Create a new connection) Internet`e Bağlan (Connect To The Internet) Bağlantımı Ben Ayarlayayım (Set up my connection manually) Çevirmeli Ağ Modemi Kullanarak Bağlan (Connect using a dial-up modem) Modem olarak önceden tanıttığınız cep telefonunu seçiniz ISS Adı (ISP Name): Avea Internet Telefonun Numarası (Phone Number) Kullanıcı adı ve şifreyi boş bırakın Son (Finish) aşamalarını takip ederek telefonunuzu modem olarak tanıtılmasını gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayarınızda cep telefonunuzla birlikte gelen bir bağlantı yazılımı ya da GPRS PC Kartı modem olarak kullanıyorsanız:

* APN Adı: Internet
* Kullanıcı Adı: Boş bırakınız
* Şifre: Boş bırakınız