Çocuklar İçin Güvenli İnternet

Çocuklar İçin Güvenli İnternet

İnternet giderek yaygınlaşıyor ve her türden kullanıcıya rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir hale geldi. Çocuğunuzun internet aleminde sorunsuz bir şekilde dolaşması, kötü amaçlı kişilerle konuşması veya bir anda cinsel içerikli bir siteyle karşı karşıya kalmasını hiçbir aile istemez. Çocukların daha kolay yönlendirilebileceğini düşünecek olursanız ağınıza sızlamak isteyen kötü niyetli biri bu durumu kullanabilir ancak siz alacağınız tedbirlerle bunu önleyebilirsiniz. Yalnızca kötü amaçlı kişiler değil internetin bağımlılık yaptığını düşünecek olursanız ileride psikolojik sorunlar olmaması açısından bu çok önemli…

Bir parola belirleyerek çocuğunuzun sadece sizin gözetiminizde olabileceği saatlerde internete girmesine izin verin. Bilgisayar kullanımı ile ilgili kesin kurallar belirleyin.

İnternet modeminizi şifrelemelisiniz. Şifreleri hiçbir yerde paylaşmamalı, kolay ve elde edilebilir şifrelerden kaçınmalısınız.

Çocuklarınızı internet gizliliği ve güvenliği hakkında mutlaka bilgilendirin. İnternette ve sosyal ağlarda hiçbir zaman kişisel bilgilerini paylaşmamaları gerektiğini kişisel bilgilerin neler olduğunu ayrıntılı anlatın.

Web kameranızı kontrol altında tutun, saldırganların en çok kullandığı kötü amaçlar için kullanılır. Kullanmadığınız zamanlarda kamerayı kapatın hatta fişini çekin.

Güncel bir Antivirüs ve güvenlik yazılımı kullanın.

Sosyal paylaşım ağlarında kişisel bilgileri paylaşmamalısınız. Çocuklarının sosyal paylaşım sitelerinde arkadaşlarının kim olduğunu mutlaka kontrol etmelisiniz.

İnternet tarayıcınızın tarama geçmişini inceleyin. Buradan çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini görebilirsiniz. Geçmiş silinmiş ise nedenini mutlaka öğrenin.

İnternette paylaşılan hiçbir bilginin kaybolmadığını unutmayın. Bir fotoğrafı sildiğinizde hatta tüm hesabınızı kapattığınızda tüm bilgilerin otomatik olarak sildiğini düşünebilirsiniz fakat durum böyle değildir. Çocuklar ve aileleri, hangi resim ve bilgilerin internete koyulacağı konusunda dikkatli olunmalıdır.