Çocukları Zararlı İçeriklerden Uzak Tutma

Çocukları Zararlı İçeriklerden Uzak Tutma

Zararlı web siteleri, özellikle 15 yaşın altındaki çocuklar üzerinde yıkıcı ve kalıcı izler bırakabiliyor. Neyse ki büyüklerin, çocuklarını ve kardeşlerini internet üzerindeki tehlikelerden korumak için kullanabileceği bazı yazılımlar mevcut. Araştırmalara göre Türkiye’de 15 yaşın altında 20 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Bilgisayar ve internet, evlerimize ve çocuklarımızın odalarına kadar girdi. Bu da demek oluyor ki 20 milyon genç ve çocuk, faydalı internet sitelerine yakın olduğu kadar zararlı içeriğe sahip sitelerin de hedefi durumunda.

Kontrol Ebeveynlerde Olmalı

Filtreleme programları bilgisayarlarda hangi programların kullanılıp kullanılamayacağı, bilgisayarın hangi saatlerde açılıp kapanacağı, hangi oyunların oynanabileceği ve hangi içerikte sitelere girilip girilemeyeceğini kontrol etme imkanı sunuyorlar. Programların otomatik filtreleme özellikleri sayesinde, çocukların hangi sitelere girip giremeyeceği ebeveynin kontrolüne bırakılıyor.

Çocukların nasıl bir içeriği kullandığı ve bilgisayardaki aktiviteleri hakkında detaylı bir rapor da sunabilen programlarla bilgisayarda ne yapıldığı, hangi dosyaların yüklendiği, bilgisayarın ne zaman ve ne kadar süreyle kullanıldığı, hangi uygulamaların çalıştığı bilgilerine ulaşılabiliyor.

Netron Gözcü

Çocuklarınız için güvenli bir bilgisayar ortamı oluşturmak için, Netron tarafından hazırlanan ve Microsoft’un katkılarıyla ücretsiz olarak kullanıma sunulan Gözcü adlı uygulamayı kullanabilirsiniz. Microsoft ve Netron internet içeriğinin süzebilen, bazı sistem fonksiyonlarını engelleyebilen ve arzu edilmeyen uygulamaların çalıştırılmasını kısıtlayabilen bu başarılı uygulamayı her kullanıcının hizmetine sunuyor.

Kullanıcı Arayüzü

Gözcü’nün kullanıcı arayüzü kullanım kolaylığı sağlanması amacıyla mümkün olduğunca basit tutulmuş. Pencerenin sol tarafında uygulamanın temel fonksiyonlarını çağıran düğmeler bulunuyor. Pencerenin sağ tarafındaysa seçilen fonksiyona ait ayarların yapılabildiği ayrı bir arayüz bulunuyor. Uygulama penceresi sağ üstteki ikon kullanılarak simge durumuna küçültülebilir. Gözcü aynı zamanda Başlat çubuğunun sağ tarafında bir simge görüntüler. Sarı kilit işareti uygulamanın devrede olduğunu belirtir. Netron Gözcü simge durumuna küçültüldüğünde, uygulamayı ancak bu simgeye tıklayarak çağırabilirsiniz. Gözcü, içerik filtreleme işlevini üç ana başlık altında gerçekleştiriyor. Bu başlıklar; “izin Verilen Web Siteleri“, “Yasak Web Siteleri” ve “Yasak Kelimeler“. Süzme işlemi yasak web siteleri adreslerinin tanımlanmasıyla veya yasak kelimelerin tanımlanarak adres ve doküman içerisinde taranmasıyla gerçekleştiriliyor. Netron Gözcü’nün internet içeriği süzme işlevinin iki farklı çalışma şekli var. Bunlardan ilki, kurulum sonrasında varsayılan ayar olarak seçilen, izin verilen web siteleri, yasaklanan web siteleri ve yasak kelimeleri dikkate alarak süzme şekli. Diğer yaklaşımsa tanımlanmış izin verilen web siteleri dışında kalan, tüm sitelere erişimi içerik denetimi yapmaksızın yasaklayan çalışma şekli. Çocuğunuz ikinci şekilde sadece izin verilen web siteleri listesinde tanımlanan sitelere erişebilir. Bu kullanıcıya kısıtlı bir internet erişimi deneyimi sunuyor olmakla beraber, uygunsuz içeriğe erişim olasılığını da en aza indirir. ikinci yöntemi kullanmak için “Sadece izin verilen sitelere erişim” kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

İzin Verilen Web Siteleri

Bu liste, erişimine içeriğine bakılmaksızın izin vermek istediğiniz web sitelerini tanımlamanızı sağlar. Kullanıcı izin verilen web siteleri listesindeki bir adrese yönlendiği zaman, ne sitenin içeriği ne de adresi uygunluk açısından kontrol edilmez. Örneğin cinsellik ile ilgili bilgiler de içerebilecek sağlık konulu bir web sitesine erişime izin vermek isteyebilirsiniz. Yasak veya izin verilen web sitelerini tanımlarken, yazdığınız adres, sitenin tam adresi içerisinde taranır. Örneğin “www.dijitalteknoloji.net” olarak girdiğiniz adres hem www.dijitalteknoloji.net’u hem de www.dijitalteknoloji.net/Alt_adres şeklindeki adresleri süzer. Öte yandan “www.dijitalteknoloji.net/Alt_adres” tanımlaması www.dijitalteknoloji.net adresini süzmez. Bu özellik sayesinde kural tanımlamalarında esneklik getirilmiş.

Netron Gözcü İndirme Linki: https://www.microsoft.com/turkiye/gozcu.rar