CSS Optimizasyonu Nasıl Yapılır

CSS Optimizasyonu Nasıl Yapılır

CSS optimizasyonu sitenizin hızını doğrudan etkileyen faktörlerdendir. Web sitenizin CSS (Cascading Style Sheets) bir Web sitesinin içerisinde birbiriyle uyumlu birkaç renk ve birkaç yazı tipi kullanılır ve burada tanımlanan kodları her sayfada tek tek belirtmek yerine CSS sayesinde bir sefer tanımlayıp bütün Web sayfalarında ortak olarak kullanılabilir. Böylece sayfaların hafızadaki boyutu küçülmüş olduğu gibi kullanıcılar CSS dosyasını bir kez okuduğu zaman yeterli olmaktadır. Bu nedenle CSS optimizasyonu yaparak sitenizi rahatlatabilirsiniz. Eğer kodlama bilginiz varsa gerekli değişiklikleri kendinizde yapabilirsiniz. Eğer bu tür bir bilgiye sahip değilseniz bu işlemi otomatik yapan bir web sitesi sayesinde sitenizdeki kodlamaları optimize edebilirsiniz. Bu web sitede CSS Formatter (CSS Biçimlendirici), CSS Minify (CSS Küçültücü), HTML Formatter (HTML Biçimlendirici), Javascript Formatter (Javascript Biçimlendirici), Javascript Minify (Javascript Küçültücü), JSON Editor, JSON Validator, JSON Formatter (JSON Biçimlendirici), JSON Minify (JSON Küçültücü), Perl Formatter, PHP Formatter (PHP Biçimlendirici), Python Formatter, Ruby Formatter, SQL Formatter (SQL Küçültücü), XML Formatter (XML Biçimlendirici), GO Formatter araçları ile optimizasyon yapmak mümkündür.

Optimizasyon Araçları Ne işe Yarar

CSS Formatter (CSS Biçimlendirici): CSS kodunu Güzelleştirir. Kodlamayı aramama motorları ve tarayıcılar için uygun hale getirir.

CSS Minify (CSS küçültme): Web sitenizi hızlı yükleme için css dosyanızı sıkıştırın. Tüm gereksiz boşluk ve çizgileri sıkıştırır.

HTML Formatter (HTML Biçimlendirici): HTML kodlarını okunaklı hale getirmek için kullanılır. Inline CSS ve Javascript de destekler.

Javascript Formatter (Javascript Biçimlendirici): Okunabilir bir formtta Javascript kodlarını güzelleştirir.

Javascript Minify (Javascript küçültme): Javascript kodunu optimize ederek sitenizin hızını artırabilirsiniz.

JSON Editör: Çevrimiçi JSON editörü veri dosyalarınızı korumaya yardımcı olmak için kullanılır.

JSON Minify (JSON küçültme): JSON verilerinizi Minifier ile küçültebilirsiniz.

PHP Formatter (PHP Biçimlendirici): PHP için özensiz programlama ve girintileri düzeltir.

SQL Formatter (SQL Küçültücü): Okumak için daha kolay hale getirmek için SQL ifadeleri biçimlendirir.

XML Formatter (XML Biçimlendirici): Daha okunabilir düzenleme içine XML verileri biçimlendirir.

Optimizasyon Araçları: http://www.cleancss.com