DHTML Nedir, DHTML Nerelerde Kullanılır

DHTML Nedir, DHTML Nerelerde Kullanılır

DHTML, ingilizce Dynamic Hyper Text Markup Language kelimelerinin baş harfleri bir araya getirilerek oluşturulmuş bir kelimedir. Türkçeye ise Dinamik Zengin Metin Dil Biçimi olarak çevrilir. Dynamic Hyper Text Markup Language kısaca Dinamik HTML olarakta adlandırılan DHTML, Javascript’in olay modelinin temelleri üstüne inşa edilen CSS/Html teknolojilerinin yapısı için kullanılan kısaltmadır. World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) tarafından bir web standardı olarak kabul edilmiştir.

Bir çok kişi ismine aldanarak HTML’in bir alternatifi olduğunu düşünmektedir. Oysa durum böyle değildir DHTML aslında soyut bir kavramdır. Kendi içinde bütünlüğü ve kuralları olan HTML gibi bir kodlama dili ya da programlama dili değildir. DHTML, kullanabilmek için CSS, Java Script ve HTML’i dillerini biliyor olmak gerekir.

DHTML, Belirli teknolojilerin birbirleriyle uyum içerisinde kullanıldığı bir yöntemdir diyebiliriz. klasik HTML sayfalarına görsellik ve daha kullanışlı hale getirmek için kullanılan bir yöntemdir. Doğrudan HTML sayfaya ekleyebilirsiniz. En önemlisi de bedava olmasıdır.