Dofollow Ve Nofollow Nedir

Dofollow Ve Nofollow Nedir

DoFollow link NoFollow linklerin karşıtıdır. Bu linkler Seo (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu için faydalıdır. Yani arama motorları tarafından değerlendirilir. Bu tür linklere Backlink adı verilir. Ancak Backlink ile DoFollow arasında ki fark şudur. Backlink bir siteden alınmış link anlamındadır, yani standart bir link diyebiliriz, NoFollow link ise sitenin PageRank değerini yükseltmek için yapılır.

Bir çok kişi kendince sitelerin yorum sayfalarına link ekleyerek sitelerine Backlink kazanmaya çalışıyorlar ancak bunu ne derece yararlı yapıyorlar işte o farkı göreceğiz. Bilinçsiz alınan backlinkler spam olarak geri dönüş yaparlar. Arama motorları linkleri dofollow ve nofollow site olarak ayrım yapmıştır. Peki bunların arasındaki fark nedir.

Dofollow siteye verilen linkler arama motorları tarafından değerlendirilir ve size PR, Backlink ve googledeli sıralamada yükselme olarak geri döner. Nofollow ise arama motorları tarafından takip edilmez. Yani siteniz için sadece o linke tıklayıp gelecekler dışında bir faydası olmaz.

Normal link verirken

<a href=” https://www.dijitalteknoloji.net/”>dijitalteknoloji</a>

şeklindedir, bu şekil de ( dofollow ) bir siteye link verdiğimiz de google bu linki bizim sitemizle ilgili olduğunu düşünecek ve bizim page rank değerimizin link vermiş olduğumuz siteye etki etmesini sağlayacaktır ancak biz linkimizi nofollow yani

<a rel=”nofollow” href=” https://www.dijitalteknoloji.net/”>dijitalteknoloji</a>

şeklinde olursa Google dışarıya vermiş olduğumuz linkin bizim sitemizle ilgili olmadığını düşünecek ve dolayısı ile bizim sayfamızın pagerank değerinin link’deki siteye etki etmesini engelliyecektir. Böylece sitemizden link çıkışı azalacak ve siteniz arama motoru tarafından değeri artacaktır.