Doğru Hashtag Kullanma Yöntemleri

Doğru Hashtag Kullanma Yöntemleri

Sosyal medyanın çıkması ile birlikte hayatımıza giren Hastang, doğru kullanılması halinde kısa sürede kitlelere ulaşma imkanı verir. Mikroblog olarak adlandırılan sosyal ağlarda ve Facebook, Google Plus, Instagram, Twitter gibi popüler servislerde aktif olarak kullanılabilmektedir. Bu sitelerde hesabı olup da Hashtag kullanmayan yoktur. Fakat ne kadarımız Hashtag kullanımını bilinçli yapıyoruz orası tartışılır. Hastang # işaretinden sonra yazılan kelimedir. Aynı kelime yada kelime grubu konuyu belirtir. Doğru kullanılması halinde ise sosyal medya içeriğinin hedef kitlenize daha kısa yollardan ulaşmasını sağlayan önemli bir araçtır. Hashtag’ın gücünü fark eden kullanıcılarda kötüye ve yanlış kullanımda işleri biraz karıştırabilirler.

Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı


Hastang kullanırken içeriğinizle alakalı, yada içeriğinizde kullanıcıları yönlendirmek istediğiniz doğrultuda yani yine içeriğinizle bağlantılı hastang’lar kullanmalısınız. Hastang’lar sayesinde çok sayıda kişiye erişilir. Bu nedenle önemli olan çok sayıda hashtag kullanmak değil alakalı Hashtag’lar kullanmak gerekir.

Hashtag’lar olabildiğince kısa ve basit olmalıdır. Tekerleme gibi uzun bir Hastang kullanışlı değildir. Bazen anlatmak için tek kelime yetmez, işte bu gibi durumlarda tek bir kelime sizin için yeterli değilse, üçten fazla kelime kullanmamaya özen gösterin. Birden fazla kelime kullanarak Hashtag oluşturduğunuz zamanlarda metnin tam olarak anlaşılabilmesi için her kelimenin baş harfini büyük yazın.

Hashtag’leri spam’e çevirmeyin, art arda aynı hashtag’i kullanırsanız takipçileriniz sıkılır ve sizin spam yaptığınızı düşünür. Hatta sizi takibi bırakanlar dahi olacaktır.

Anahtar kelime tercihlerinizi ustaca seçmelisiniz. İçeriğinizle alakası olmayan Hashtag’lar kullanmamanız gerektiğini daha önce söylemiştik, Yanıltıcı içerikler marka değerinize zarar verir. Doğru hedef kitleye erişmek istiyorsanız öncelikle hedef kitlenize uygun içerik oluşturmalı ve buna uygun Hashtag’lar oluşturmanız gerekir.

Mesajlarınızın içinde en fazla iki kelimeyi Hashtag olarak kullanabilirsiniz, ancak içerikteki her kelimeyi Hashtag yapmak çok büyük bir yanlıştır. Okumayı zorlaştırır. Zaten böyle bir içerik spam olarak da algılanabilir. Anahtar kelimelerden oluşan Hashtag’leri cümle sonunda kullanmalısınız.

Dev kampanyalarda dahi küçük bir imla hatası nedeniyle sorun çıkabilir. İçeriğinizi paylaşmadan önce mutlaka ve mutlaka kontrol edin. Farkındalık nedeniyle kendi hatanızı fark edemeyebilirsiniz. Bu nedenle bir başkasına kontrol ettirin.

Hashtag arasında boşluklar olmaz. Hashtag’lerin arasında boşluk kullanma hatasına düşmeyin ve tüm kelimeleri birbirine bitişik yazmayı unutmayın.