En iyi WordPress Eklentileri Hangileridir

En iyi WordPress Eklentileri Hangileridir

Blogunuzu güçlendirecek, ona çeşitli yeni özellikler ekleyecek en ilgi çekici WordPress eklentilerini bir araya topladık. Web’de karşımıza çıkan WordPress tabanlı blogların sayısı gün geçtikçe artıyor. Milyonlarca insan bu ücretsiz altyapıyı kullanarak kolayca blog açıyor ve hazırladıkları içeriği kimi zaman tanıdıkları, kimi zaman tanımadıkları sayısız internet kullanıcısıyla paylaşıyor. WordPress’in kolayca kurulabilmesi ve kullanılabilmesi, popülerliğinin ilk sebebi. Bu içerik yönetim sistemini başarılı kılan bir diğer özellik de eklentiler sayesinde geliştirilebilir olması. Sayısız geliştirici tarafından WordPress’e yeni özellikler eklemek üzere hazırlanan eklentiler blogları hatırı sayılır şekilde güçlendiriyor. Yazımızda WordPress eklentilerinin en ilgi çekici olanlarını bir araya topluyoruz.

Makalede Neler Var?

Akismet

WordPress’in en güzel özelliklerden biri, blog sahibinin yazdığı yazılara ziyaretçiler tarafından kolayca yorum bırakılabilmesi. Bu özellik blogun interaktivitesini artırırken aynı zamanda içeriğin de gelişmesini sağlayabiliyor. Özellikle nitelikli kitleler tarafından takip edilen bloglarda yazılara yapılan yorumlar neredeyse yazıların kendileri kadar değerli içerik parçaları haline gelebiliyor. Tabii işin bir de öteki yüzü var. Bloglardaki yorum ekleme özelliğini kötüye kullanarak kendi reklamlarını yapmak isteyen spam’ciler, blogunuza musallat olarak canınızı sıkabilir. Bu kötü olasılığı engellemek için kullanabileceğiniz başarılı bir eklenti olan Akismet, kişisel kullanımlar için ücretsiz. Biraz zaman ayırarak bu eklentiyi blogunuza dahil etmeniz, şimdilerde spam yorumlara hedef olmasanız bile gelecekte başınıza gelebilecek kötü durumları engelleyebilir. Akismet, bloga gelen yorumları kendi veritabanıyla karşılaştırıyor ve çeşitli sınamalardan geçirdikten sonra kaydedilmesine izin veriyor.

İlk karakter için DropCap

Blog sahiplerinin canını sıkan durumlardan biri de, birçok blogda yer alan tekdüze görünümler. Bu yüzden blogunuzun daha farklı görünmesini sağlayabilecek eklentilere yer vermek istedik. Dergi ve gazetelerde, yazıların ilk sözcüğünün ilk harfinin diğerlerine oranla çok daha büyük basıldığını görmüşsünüzdür. Göze oldukça hoş görünen bu uygulama birçok yazılı materyalde kullanılıyor. Şimdi bahsedeceğimiz eklenti ile aynı özelliği WordPress tabanlı blogunuzda görüntülenen yazılarınızda da kullanabilirsiniz. Eklentiyi yükledikten sonra yazdığınız yazıların ilk sözcüklerinin ilk karakterinin büyük şekilde görüntülendiğini göreceksiniz. Tabii görünüme tam olarak hakim olmak da elinizde olacak. Eklentinin ayar bölümüne girerek DropCap karakterinin hangi fonta sahip olacağını, hangi büyüklükte olacağını ve rengini değiştirebiliyorsunuz.

DropCap İndirme Bağlantısı: http://www.rc.au.net/blog/dropcap_first.zip

Sociable ZyBlog Edition

Blog sahipleri, sitelerine ekledikleri yazılarla yalnızca arama motorlarından ziyaretçi almıyorlar. Gün geçtikçe popülerleşen sosyal imleme siteleri bloglara en çok ziyaretçi gönderen kaynaklardan biri. Türkiye’de çok popüler olmasalar da dünya genelinde internet kullanıcıları başkaları tarafından daha önce incelenmiş ve önerilmiş içeriğe değer verdikleri için sosyal imleme siteleri sürekli güçleniyor. Bu sistem bir yandan yeni içerikler keşfetme imkanı yaratırken diğer taraftan da ulaşmak istediğiniz içeriği ararken size zamandan tasarruf sağlayabiliyor. Blogunuzdaki yazıların kullanıcılar tarafından sosyal imleme sitelerine kolayca eklenmesini sağlayan Sociable ZyBlog Editin, oldukça kullanışlı bir eklenti. Bu eklentiyi bir anlamda blogunuz için bir Web 2.0 pazarlama aracı olarak da görebilirsiniz. Böylece ziyaretçileriniz içeriğinizi yalnızca okuyup geçmeyecek, isterlerse başkalarına da öneride bulunabilecekler. Sociable ZyBlog Edition’ı kolayca blogunuza ekledikten sonra bir süre bekleyin ve sosyal imleme sitelerinden gelecek yeni ziyaretçileri gözlemeye başlayın!

Sociable ZyBlog Edition İndirme Bağlantısı: https://wordpress.org/plugins/sociable-zyblog-edition/

Thumbnail for Excerpts

WordPress tabanlı blogunuzda yayınladığınız yazıların ana sayfanızdaki görünümünde yapacağınız değişiklikler, blogunuzu basmakalıp bir yer olmaktan çıkartarak onu kendine has bir duyguya kavuşturabilir. Bu amaçla WordPress kullanıcıları tarafından yapılan uygulamalardan biri de “özetler için küçük resimler”. Bu uygulama, ana sayfanızda yalnızca özeti bulunan yazılar için küçük tanıtıcı resimler kullanmanızı sağlıyor. Birçok farklı eklentiyi kullanarak bu işi yapmak mümkün ancak bizim önerimiz Thumbnail for Excerpts olacak. Çünkü bu başarılı eklenti her şeyi otomatik olarak yerine getirmesiyle benzerlerinden ayrılıyor. Thumbnail for Exerpts’i blogunuza kurduktan sonra, yazı özetlerinin yanında yazının içinde bulunan resimlerden birinin hemen belirdiğini göreceksiniz. Farklı eklentilerde genellikle küçük tanıtım resmini elle ayarlamanız gerekirken bu eklenti sizi hiç uğraşa sokmuyor ve yazının içinden bir resmi alarak önizleme resmi haline getiriyor. Bu yöntemin çoğu zaman güzel sonuçlar doğurduğunu söyleyebiliriz ama yine de ziyaretçiye bir sonraki adımda göstermek istediğiniz bir resmin ana sayfada belirmemesi için dikkatli olmalısınız.

Thumbnail for Excerpts İndirme Bağlantısı: https://wordpress.org/plugins/thumbnail-for-excerpts/

WP Fastest Cache

WordPress siteler için hız oldukça önemli, yapılan güncellemeler ile bu konuda hayli yol kat edilse de hala yeterli düzeyde değil. Web sitelerinizin hızlı açılması ve sayfalar arasında hızlı gezinme sadece arama motorları için değil aynı zamanda sitenizi ziyaret eden kullanıcılar içinde artı olacaktır. Çünkü ziyaretçiler belli bir zaman sonra açılmayan sayfaları terk ederler. Önbellek özelliği ile WP Fastest Cache eklentisini kullanarak sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Web sitenizin kodlanması yani teması hız açısından en büyük etkenken bunda sunucunuzun hızının da payı bulunmaktadır.

WP Fastest Cache İndirme Bağlantısı: https://wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/

WP-Polls

Anketler web’in başlangıcından bugüne hep kullanılan ve her zaman ilgi çeken araçlar. Anketler sayesinde web sitesi sahipleri ziyaretçilerinin seçimlerini ve fikirlerini öğrenirken ziyaretçiler de hoşça zaman geçirmiş oluyor. WP-Polls, WordPress bloglara anket modülü eklenmesini sağlayan hoş bir eklenti. Blogunuza bu özelliği ekleyerek ziyaretçilerinizin çeşitli konulardaki fikir ve seçimlerini öğrenebileceğiniz gibi onların demografik bilgilerini de edinebilirsiniz. “Kaç yaşındasınız?”, “Hangi şehirde yaşıyorsunuz?” gibi basit sorular sorarak hazırladığınız anketleri bir araya getirerek ziyaretçi kitleniz hakkında ciddi bir araştırma yapmak elinizde. WP-Polls, oldukça esnek ve kullanışlı bir eklenti. Eklentiyi kullanarak blogunuza dahil edeceğiniz anket modülünün yapısını istediğiniz gibi şekillendirebiliyorsunuz. AJAX teknolojisi sayesinde ziyaretçiler anketi yanıtladıklarında, yapılan seçim sayfanın tekrar yüklenmesine gerek olmadan kaydedilebiliyor.

WP-Polls İndirme Bağlantısı: https://wordpress.org/plugins/wp-polls/