Etkili instagram Kampanyası Yapmak

Etkili instagram Kampanyası Yapmak

Instagram kampanya fikirleri, instagram’da başarılı olmak için ne yapmalı? İşte bu sorulara cevap arıyorsanız burada ufkunuzu genişletecek, size yardımcı olacak fikirler edinebilirsiniz. Evvela bu işe nasıl başlayacağınıza karar verin, hedef kitlenizi belirleyin ve onlara hitap edebilecek şekilde paylaşımlar yapmaya özen gösterin. Başkalarının yaptığını taklit etmek size her zaman olumlu yansımayabilir. Örneğin anne – bebek ürünleri tanıtan bir sayfanın takipçileriyle spor ürünleri tanıtan bir sayfanın takipçileri aynı paylaşıma farklı tepkiler verebilirler. Rakiplerinizi taklit etmek ise sizin geriden gelmenize neden olduğu gibi takipçilerinizinde pek hoşuna gitmez.

Başarılı instagram Kampanyaları

Patates Falı Kampanyası

İsveçli bir Fast Food markası Sibylla sıradışı benzersiz bir kampanya yaptı. Siz Hiç Patates Falı Baktırdınız Mı? Sloganıyla başlayan kampanya başarıya ulaştı. “Her zaman kahve falına bakılacak değil ya, patateslerde bizlere geleceğimiz hakkında bilgi verir” iddiasında bulunan fast food markası bu reklam kampanyası için özel bir fal ekibi kurdu. Evet size de saçma gibi gelebilir ancak bu kampanya başarıya ulaştı. Müşteriler Sibylla‘dan aldığı patatesleri tepsiye döktükten sonra resmini çekip Instagram’da #Futurefries hashtag’i paylaşıyor ve sadece 24 saat içinde fal ekibi size geleceğiniz hakkında gördüklerini yazan bir mesaj yazıyor. Bu kampanya satışların %35 artmasını sağladı.

IKEA’nın Instagram’daki Web Sitesi

Aklınıza ilk etapta instagram’da Web sitemi kuruluyor sorusu gelmiştir. Ancak bu dünya devi sıradışı bir fikir uyguladı ve adeta bir Web site sundu. Nasıl mı? Tıpkı internet tarayıcınızda bir web sayfası görüntüler gibi görüntülediğiniz hesap kategorilerden oluşuyor ve kategorilere tıkladığınızda ürünleri etiketlenmiş olarak görüyorsunuz. Etiketlere tıkladığınızda da ürünlere ait farklı Instagram hesaplarına giderek detayları inceleyebiliyorsunuz.

Not: Arkadaşını etiketle, yorum yap yada beğen kampanyaya katıl hediyeni kap gibi kampanyalardan bahsetmiyoruz. Bunlar artık dev markaların değil küçük işletmelerin bile takipçi artırmak için uyguladıkları yöntemler. Burada amaç takipçilerinize bir şeyler yaptırmak ve bu enerjiyi kazanca dönüştürmektir. Pazarlama zor iştir. Fikir üretirken cesur olmalısınız. Risk almanız, para harcamanız gerekir. Bazen en olmaz denilen fikirleri uygulamanız gerekir. Bu her zaman başarılı olacak garantisi vermez size. Ama denemezseniz de başaramazsınız. Şans diye bir şey yoktur. Şansınızı kendiniz oluşturursunuz.