İşletmeler İçin Sosyal Medya Nasıl Etkili Kullanılır

İşletmeler İçin Sosyal Medya Nasıl Etkili Kullanılır

İşletmeler için özellikle KOBİ (Küçük ve Orta Bütçeli İşletmeler ) için sosyal medyanın öneminden ve sosyal medyada nasıl başarılı olunabileceğinden bahsedeceğiz. Pek çok küçük işletme sosyal medyanın gücünü fark etmiş durumda fakat nereden başlayacağınız ve ne yapacağını bilememektedir. Büyük şirketler zaten bu durumu sosyal medya uzmanı alarak halletmektedirler. Ancak küçük ve orta ölçekli işletmelerde bu her zaman mümkün değil, bu nedenle maliyeti düşürmek için iş başa düşmektedir. Ancak başarılı olabilmek için bilgi birikimi ve deneyim gerekiyor. Bizde bu yazımızda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Sosyal Medyayı kullanan KOBİ’lerin sayısı her geçen yıl giderek artıyor. Bu işe henüz başlamamış KOBİ’ler için Sosyal Medya adeta bilinmeyen bir mecradır. Bizde bu yazımızda sosyal medyayı yeni kullanmaya başlayacak olan KOBi’ler için bu işe nasıl başlanması gerektiği sorusundan yola çıkarak, etkili sosyal medya nası kullanılır bazı tüyolar paylaştık.
sosyal-medya-ticaret

Sosyal Medya Hesabı Açmak Yeterli mi?

Sosyal medya hesaplarına sahip olmak yeterli değildir. Düzenli içerik paylaşımı yapmak ve gelen soruları hemen yanıtlamak gerekiyor. Ayrıca işletmenizin satış ve satın alma süreçlerinde de sosyal medyayı kullanabilirsiniz.

Hangi Sosyal Platformlarda Yer Almanız Gerektiğini Belirleyin

Sosyal medya sitelerinin sayısı her geçen gün artıyor. Her birinin kendi içersin de farklı özelliklere sahip, peki bunların hepsi sizin işinize yarıyor mu? Tüm sosyal medya platformlarında yer almaya çalışmak, işletmenizin zaman ve maliyet kaybına yol açtığı gibi başarısızlık farklı yan etkilere de yol açabilir. Bunun yanı sıra yeterli ilgi gösteremeyeceğiniz bir sosyal platformda yer almak size zararda verebilir. Bu nedenle işletmenizin ihtiyaçlarını belirledikten sonra mevcut müşterilerinize ulaşabileceğiniz sosyal medya platformlarında yer almanız yeterlidir.

Sürekli Kendinizden Bahsetmek Doğru Değil

İnsanlar sürekli kendinden bahseden kişilerden hoşlanmazlar. Sosyal Medya platformları da tıpkı karşınızda sohbet ettiğiniz insanlar gibidir. Çünkü canlı yaşayan bir organizmadır. Şimdi bu durumu işletmenize uyarlayalım, İşletmenizle alakalı bir hesap açtınız ve sürekli ürün ve hizmetlerinden bahsediyorsunuz, bu kullanıcılara antipatik gelmeye başlar. Bu sorunla karşılaşmamak için içerik planlaması yapmanız gerekiyor. İnsanları bilgilendirici, işinizle alakalı fayda sağlayan içeriklerde paylaşın. Özlü sözler, komik fotoğraflar yada işletmenizden görüntüler. Ancak sürekli bu tür paylaşımlar yapmakta yapılan hatalardandır.

Doğru İçerik Üretme Yöntemleri

Analizlerinizi yaptınız, sosyal medya hesaplarınızı açtınız, şimdi sıra içerik paylaşmaya geldi. Rakiplerinizi analiz edin, içerik paylaşımlarını, ne kadar süreyle paylaşım yaptıklarını not edin, eleştirel bakış açısıyla bakıp onların yaptığı hatalara düşmeyin, pozitif bakış açısıyla da bazı yönlerini örnek alın. Paylaştıkları içerikleri almamaya özen gösterin, özgün olun unutmayın kopya içerikler asıllarını yüceltir. Sürekli durmadan paylaşım yapmak kullanıcıyı taciz etmekten farkı yoktur. Bu takipçilerinizi yıldırır. İçeriklerinizin etkileşimlerini raporlayın, en iyi etkileşim zamanlarına göre paylaşım saatlerini belirleyin bu zamanla olacaktır. Sizinle aynı işleri yapan Web siteleri ziyaret edin ve tasarımlarından esinlenerek yeni içerikler üretin. Konunuza hakimseniz içerik üretmek çokta zor olmayacaktır. Fakat bilgi sahibi değilseniz yeterli donanıma sahip olana kadar araştırma yapın.

Web Siteniz veya Kurumsal Blogunuz Mutlaka Olsun

Sosyal medyada düzenli olarak içerik paylaşımı yapmak hiçte kolay değildir. Bir süre sonra, tıkanabilir, ‘acaba bugün ne paylaşsam?’ diye düşünebilirsiniz. Bu duruma düşmemek için mutlaka bir İnternet sayfanız ve düzenli içerik oluşturacağınız; ürün / hizmet ve sektörünüzle alakalı faydalı bilgiler paylaşacağınız bir kurumsal blogunuz olmalıdır.

Web Sitenize Paylaşım Butonları Yerleştirin

Web Sitenizde ve kurumsal blogunuz da yer alan içeriklerin sosyal medya kanallarında paylaşılması için yazılarınızın sonuna sosyal medyada paylaşabilecekleri butonlar eklemelisiniz. Bazı kullanıcılar sizin paylaştığınız içeriklerin çıktısını almak ya da mail göndermek isteyebilir bu durumda yazıcı butonu, mail gönder butonu gibi butonlar koymayı unutmayın.