Kopyalanan Konuya Kaynak Link Ekleme

Kopyalanan Konuya Kaynak Link Ekleme

Web site sahiplerinin en çok şikayetçi oldukları konuların başında kaynak gösterilmeden yazılarının bir başka web siteye kopyalanmasıdır diyebiliriz. Özellikle özgün içerik hazırlayan bir çok web site sahibi bu konudan şikâyetçilerdir. İçeriklerinin hiçbir link belirtilmeden alınması bir yana birde uyarılarınıza yüzsüz bir şekilde cevap verirler. Ancak internet paylaşma esaslı olduğundan bu konuda çokta yapabileceğiniz bir şey yok, şimdi vereceğimiz kodu kullanarak içeriklerinizin kopyalanması halinde yazının alt kısmına otomatik olarak içeriğinize link almış olursunuz ve böylece backlink kazanmış olursunuz.

İçeriklerinizin alınması halinde sizinle paylaşacağımız javascript kodunu ilgili alana ekleyerek içeriğinizden alıntı yapılması halinde kopyalan konuya otomatik linki alabilirsiniz.

Eklemeniz Gereken javascript Kodu:

<script type="text/javascript">
function addLink() {
  var body_element = document.getElementsByTagName('body')[0];
  var selection;
  selection = window.getSelection();
  var pagelink = "<br /><br /> Kaynak Linki : <a href='"+document.location.href+"'>"+document.location.href+"</a><br />"; // 
  var copytext = selection + pagelink;
  var newdiv = document.createElement('div');
  newdiv.style.position='absolute';
  newdiv.style.left='-99999px';
  body_element.appendChild(newdiv);
  newdiv.innerHTML = copytext;
  selection.selectAllChildren(newdiv);
  window.setTimeout(function() {
    body_element.removeChild(newdiv);
  },0);
}
document.oncopy = addLink;
</script>

HTML Web Site İçin:

Web siteniz html tasarıma sahip ise <head> </head> kodları arasına javascript kodunu eklemeniz yeterlidir.

WordPress için:

WordPress panelinize giriş yapıyorsunuz ve sol taraftan Görünüm menüsü altından Düzenleyici seçeneğine tıklıyorsunuz. Sağ taratan Header.php (Üst Kısım) seçeneğine tıklıyorsunuz ve <?php wp_head(); ?>  kodu ile </head> kodu arasına javascript kodunu ekliyorsunuz. Son olarak Dosyayı Güncelle butonuna basarak yaptıklarınızı aktif hale getirebilirsiniz.

Blogger İçin:

Blogger panelinize giriş yapıyorsunuz ve sol taraftan Şablon menüsüne tıklıyorsunuz. Açılan ekrandan HTML’li düzenle butonuna tıklıyorsunuz <head> kodu ile </head> kodu arasına javascript kodunu ekliyorsunuz. Son olarak Şablonu kaydet butonuna tıklayarak yaptıklarınızı aktif hale getirebilirsiniz.