Kripto Para (İnternet Parası) Nedir? Gerçekten Bir Balon Mu?

Kripto Para (İnternet Parası) Nedir? Gerçekten Bir Balon Mu?

Kripto paraların en gözdesi olan Bitcoin piyasadaki ismi ile BTC geçtiğimiz dönem rekorlar kırarak adeta yeni zenginlerini yarattı. Bunun üzerine daha pek çok kripto para çıktı ve ortalık kripto para cennetine döndü. Ancak şuanda hiçbirisi Bitcoin’in başarısını elde edemedi. Bitcoin merkezi olmayan para birimidir. Yani diğer kullandığımız kağıt paraların bir merkezi var ve arkasında da devlet var. Günümüz kağıt paraların altın olarak karşılığı bulunuyor. Bitcoin için karşılığı yok diyen bir kesim bulunuyor. Bitcoin’in arkasında hiçbir devlet bulunmuyor. Satın aldığınız para tamamen dijitaldir. Petro-dolar anlaşması ile ABD petrol karşılığında dolar vermekte ve bu doların hiçbir karşılığı bulunmamaktadır. 1972-1973 yıllarında Amerikan hükümeti Suudi kraliyet ailesiyle, kraliyet ailesinin hükümranlığını koruma karşılığında petrolü yalnız dolarla satmaları hususunda bir anlaşma yaptı. Diğer petrol ülkeleri de bu yolu izledi. Ülkeler rezervlerini dolar ile yapmaktadırlar. Ancak bu paranın hiçbir karşılığı yok, ABD doları ile mal satın alabilirsiniz buda ABD’nin ekonomisini hiçbir şey yapmadan bedavadan para kazanmasını sağlayan kısır bir çarktır. Bitcoin’in de karşılığı yok ancak tüm dünya bu dijital parayı tanıdığı için bu parayla mal satın alabilirsiniz.

Makalede Neler Var?

Dijital Para Çılgınlığı ile Lale Çılgınlığı Arasındaki Farklar

1636 yılında yapılan büyük Spekülatif balondur. Osmanlıdan Hollanda’ya götürülen Lale soğanı zamanla zenginlik ve statünün göstergesi haline gelmiş ve değerini katlamıştır. Ve bu fiyat hareketi bir anda son bulmuş ve lale soğanı aniden çökmüştür. Normal fiyatlarına inmiştir.

Bitcoin ile lale soğanı arasında bir takım farklar bulunuyor. Örneğin Bitcoin şuanda her yerde geçerli. Ürettiğiniz yada daha önceden satın aldığınız Bitcoin’lerinizi anında borsalara aktarıp istediğiniz para birimine kolayca çevirebilirsiniz.

Serverları Kapatırlarsa Ne Olacak

Yaygın olarak sorulardan biride budur. Bitcoin’in fişi çekilirse ne olacak? Bu soruya cevap veren ekonomistler bu işin madencilik yönünü bilmedikleri için yatırımcıyı yanlış yönlendirmektedirler. Serverın fişi çekilince Bitcoin’ler yok olacak düşüncesi tamamen hatalı bir görüştür. Bitcoin merkezi olmayan bir para birimidir. Yani bir merkezi yok, bunun için kapatılacak bir serverda yok, bu nedenle sizin Bitcoin’leriniz madencilerin sistemlerinde tutuluyor. Her ülkede binlerce bilgisayarın hafızasına saklanıyor. Eğer isterseniz sizde evinizdeki bilgisayar ile madencilik yapabilir ve kayıtları kendi bilgisayarınızda tutabiliyorsunuz. İşte durum bu kadar basit, ancak yüzlerce kullanıcı mantığı tam olarak kavrayamadığı için elindeki Bitcoin’leri kaybettiler bu nedenle dikkatli olmakta fayda var.

Bitcoin Güvenlik Sorunu

Tıpkı evde para saklamak gibi Bitcoin saklamakta büyük bir sorundur. Eğer paranızı bankada saklarsanız banka soyulsa hatta iflas etse bile devletin garantisi altındasınızdır. Ancak Bitcoin’in hiçbir yasal zemini bulunmuyor. Bu nedenle satın aldığınız Bitcoin’leri satın aldığınız Web sitesinde tutarsanız sitenin kapanması halinde yada bir Hacker saldırısına uğraması durumunda coin’leriniz kaybolacaktır. Çevrimdışı uygulamalar ve programlara aktarabilirsiniz. Bu durumda da telefonunuzun yada bilgisayarınızın başına bir şey geldiğinde Coin’lerinizin kaybolma durumu ortaya çıkıyor. Ancak coin’lerinizi flaş belleğe yada kağıda aktarabiliyorsunuz. Bu sayede internet saldırılarına karşı korumaya alabiliyorsunuz. Fakat bu seferde trade yani al sat yapma sorunu ortaya çıkıyor. Çünkü bu işlemleri yapmak biraz vakit alıyor ve bazı komisyonlar ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bitcoin fiyatlarının çok hızlı değiştiğini düşünecek olursanız bu sizin için büyük bir handikap olacaktır.

Bitcoin’in Fiyatı Nasıl Belirleniyor

Bitcoin’in fiyatını en son alıcı belirliyor. Yani en son kişi ne kadar fiyattan aldı ise Bitcoin’in değeri odur. Borsa mantığıdır bu, herkesin elinde Bitcoin var ve çeşitli fiyatlardan satışa sunuyor. Satın almak isteyen kişide alış fiyatı giriyor. İşlem gerçekleştiğinde fiyat en son gerçekleşen işlemin fiyatıdır. Bugün bile bahçenize lale ekmek istediğinizde soğanları size para ile satarlar. Lale soğanlarının bir değeri vardır. İşte tıpkı bunun gibi Bitcoin’in de bir değeri bulunuyor. Ancak spekilasyonlarla bu fiyat kendini katladı. Eğer bir düşüş gerçekleşirse bu asıl değerine olacak demektir.