NEDEN FİREFOX 3

NEDEN FİREFOX 3

Internet Explorer’a rakip olarak gösterilen, açık kaynak kodlu FireFox 3’ün son sürümü bir çok yenilikle birlikte geldi ve yeniliklere açık ne gibi özelliklere sahip İşte FireFox 3’ün özellikleri:

1-Sayfalar daha hızlı açılıyor: Firefox 3 ile birlikte çekirdekte yapılan gelişmeler, web sayfalarının açılma hızlarını da artırmış durumda. Bunu çok iyi başaran Apple Safari, Firefox 3’e yarışır durumda. Internet Explorer ise, hız konusunda havlu atmış durumda. Bilimsel ölçümler yapmadan, bu hız farkını siz de kolaylıkla test edebilirsiniz.

2- Güvenlik: Internet Explorer’a yüklenen bir araç çubuğu, bilgisayarınızı mahvetmeye yeterken, Firefox, bu konu için ciddi önlemler almış durumda. Güvenlik, Firefox 3’ün en önemli özelliklerinden biri. Bir dosya indirdiğiniz zaman bilgisayarınızda yüklü olan antivirüs yazılımı tarafından hemen tarama işlemi gerçekleşir.

3-Aldatmaya karşı koruma: Veritabanı günde 48 kez güncellenen Firefox, hangi web sitelerinin zararlı olduğunu belirler ve bu sitelerden birine giriş yapmaya kalktığınızda sizi hemen uyarır.

4-Parola: Geliştirilen parola yöneticisi sayesinde, eskisine nazaran yönetilmesi çok daha kolay bir arabirim sizi karşılıyor. Önceden uyarı ekranı olarak çıkan bu iletişim penceresi, şimdi sayfanın en üst bölümünde çıkıyor ve tek tıklamada, sık girdiğiniz bir web sitesine ait form verilerini kaydedebiliyorsunuz. Bu da, sonraki girişlerde size zaman kazandırıyor.

5-Yetenekleri artırıyor: Firefox 3, kurulumundan hemen sonra başarılı bir sörf için size gereken her şeyi sağlıyor. Ancak tarayıcı üzerinden çok daha fazla işler yapmak isteyenleri de boş çevirmiyor. 5.000’den fazla eklenti sayesinde, dilediğiniz özelliği tarayıcınıza dahil edebiliyorsunuz. FTP yönetmekten tutun, YouTube videolarını izlemeye kadar çok sayıda faydalı eklenti var.

6-Göze hitap ediyor: Firefox 3, ziyaret edilen web sitelerini ön plana çıkarmak için kendi arabirimini mümkün olduğunca sade tutmaya özen gösteriyor. Kullanıcılar, bu tasarımdan vazgeçerek kendi zevklerine uygun renkleri ve butonları isterse yine yüzlerce seçeneği var.

7-RSS okuyucusu: Web sitelerinin olmazsa olmazlarından biri haline gelen RSS beslemelerini, Firefox üzerinden kolayca takip edebiliyor ve güncelleyebiliyorsunuz. Bu şekilde hem zamandan kazanıyorsunuz hem de sizi ilgilendiren içeriklere dikkat verebiliyorsunuz

8-İndirme yöneticisi: Yenilenen indirme yöneticisi, tarayıcı üzerinden download edilen dosyalar üzerinde tam hakimiyet kurmanızı sağlıyor. Dilerseniz, indirilen dosyalar içerisinde arama yapabiliyorsunuz. İndirme işlemlerine ara vermek de mümkün. Buna, tarayıcının çökmesi de dahil. Firefox’u yeniden açtığınızda indirme işlemi de yeniden başlayacaktır.

9-Yazım denetimi: Tarayıcı üzerinden e-posta gönderirken veya bir forumda mesaj yazarken, cümlelerinizin imla hatasına uygun olup olmadığını denetlemeniz mümkün. Bu özelliğin Türkçe’ye de hizmet etmesi için yazılım geliştiriciler, çalışmalarını devam ettiriyorlar.

10-Oturum kurtarma: Tarayıcınızda çok sayıda sekme açık ve sizin için çok önemli olan bu adresler üzerinde çalışma yaparken bir anda elektrikleriniz kesildi ya da bilgisayarınız kilitlendi. Firefox 3’ü yeniden başlattığınızda aynı adresler siz istediğiniz takdirde yeniden açılacaktır.

11-Arama: Dahili olarak gelen Google arama çubuğu sayesinde, merak ettiğiniz bir kelimeyi yazmaya başladığınızda kelimeyi tamamlamanıza ve eksiksiz olarak yazmanıza imkan sağlamak için hemen tavsiye edilen kelimeleri altta listeleyecektir. Bu da kullanıcıya aradığını doğru bir şekilde ve en kısa zamanda bulmasını sağlıyor.

12-Sayfa yakınlaştırma: Daha önce metinler üzerinde yapabildiğiniz yakınlaştırma işlemini, Firefox 3’te tüm syafaya uygulayabilirsiniz. Ziyaret etmekte olduğunuz bir web sitesinin istediğiniz bir bölümünü, yazılar ve görseller de dahil olmak üzere yakınlaştırabilirsiniz

13-Seçme işlemi: Bir metni veya resmi seçip sürüklediğinizde, görsel olarak da o bölümün taşındığını göreceksiniz. Bunun dışında, tıpkı Word belgelerinde olduğu gibi birbirlerinden bağımsız olan metinleri Ctrl tuşuna basılı tutarak seçme imkanınız da var.

14-Kolay adres yönetimi: Firefox 3, kişiselleşme özelliği ile de ön plana çıkıyor. Sık gezdiğiniz web siteleri ile ilgili birkaç harf girmeye başladığınızda (web sitesinin adresinin başındaki harfler değil, herhangi bir yerinden) size anında seçenekler sunuluyor. Böylece adres yazmanıza gerek olmadan birkaç harfe basarak gitmek istediğiniz web sitesine kolayca ulaşabiliyorsunuz.

15-İşletim sistemi uyumu: Firefox 3’ü Windows XP’ye, Vista’ya veya Linux işletim sistemine kurduğunuzda abuk renk ve butonlar ile tasarımla kullanıcıların karşısına çıkmıyor. Her işletim sistemine uygun bir yapı ile çıkan tarayıcı, sistemle sadece yetenek açısından değil görsel açıdan da bütünleşik olduğunu ispatlıyor.

İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ