Programatik Reklamcılık Nedir

Programatik Reklamcılık Nedir

Programatik yapay zeka destekli ve RTB (açık artırma usulü) uyumlu reklam platformudur. Kullanıcıların davranışlarını analiz ederek önceden belirlenmiş olan reklamlardan doğru olanı seçen verimliliği artıran teknolojiye sahiptir. Programatik’in rakiplerine göre önemli bir avantajı bulunmaktadır. Sahtecilikle savaşması ve hedeflediği sitelerin içeriğinin uygun olup olmadığını denetlemesidir. Bu sistem kötü trafiği engellemeyi amaçlamaktadır. Eğer hedef sitenin içeriği uygun değilse yayınladığınız reklam açık artırmaya girmiyor. Programatik platformu dijitalin en büyük kategorilerinden görüntü reklamlar ve performans reklamlarıyla çalışıyor. Buna ek olarak yeniden hedefleme çözümleri de sunuyor.

Site Mi Hedeflenmeli Yoksa Kitle Mi

Yüksek trafik elde eden Web sitelerinde doğru kişiye anında ulaşmak eskisi kadar kolay değil. Bu nedenle ziyaretçilerin profillerini tanıyarak doğru kullanıcıyı yayıncı fark etmeksizin tanıyan algoritmalara programatik reklamcılık denilmiş oldukça da başarılı sonuçlar elde edilmiş. Programatiğin marka pazarlamacılarına sunduğu belki de en güçlü araç, kampanyaları yayın sırasında optimize edebilme imkanıdır. Hem reklam veren hem de yayıncı tarafında insan gücüne dayalı operasyonel iş yükünü azaltarak maliyet avantajı sağlar ve verimliliği arttırır.

E-Ticaret Web sitelerinin ziyaretçilerinin neredeyse yüzde 90’ı bir daha geri dönmeyebiliyor. Ziyaretçilerinizin web sitenize tekrar dönmesini sağlamanız için mutlaka Yeniden pazarlama (remarkating) sistemini kullanmalısınız. Müşterilerinize sitenize yaratıcı bir içerik ya da reddedemeyecekleri bir teklifle geri getirebilirseniz, alışverişi tamamlamaları için şansınız artacaktır. Dünyadaki pazarlama trendleri içinde gittikçe yükselen programatik reklam satın alma sürecinde algoritmik platformlar ile otomatik satın alma, envanter ve medya optimizasyonu, açık arttırmayla satın alma gibi pazarlama olanakları kullanılmaya başlandı. Hatta display reklam harcamaları, display kanalda %63 civarına ulaşmış durumda. Yeni gelişen bu teknoloji şuanda Televizyon, Radyo, E-Posta, Cep Telefonu ve Video reklamcılıkta yerini alacak.