Sansürsüz İnternette Dolaşma Programı

Sansürsüz İnternette Dolaşma Programı

Bilgiye özgürce erişimin kısıtlanması günümüz internet kullanıcısının önündeki en büyük engellerden biri. Yasaklı sitelerin sayısı giderek artıyor; kimi hükümetler, onaylamadıkları internet kaynaklarına erişmeye kalkan vatandaşlarını fişliyor, hatta cezalandırıyor. Merkezi olmayan bir alternatif bilgi ağı oluşturmayı hedefleyen Freenet projesi, iletişimin şifrelendiği, verilerin güvenilir düğümler üzerinden aktarıldığı bir istemciyle çalışıyor.

Tor gibi benzer amaçlı projelerden farklı olarak, bu ağda Freenet üyeleri kendi aralarında özgürce içerik paylaşımı yapabiliyor ve sadece kendilerinin ulaşabildiği, “Freesite” adlı web siteleri oluşturabiliyorlar. Arka planda bir hizmet olarak çalışan Freenet’e tüm erişim özel olarak yapılandırılmış bir tarayıcı üzerinden (örneğin Chrome) gerçekleşiyor. Kimliğinizin gizli kalması ve girdiğiniz sitelerin kaydının tutulamaması karşılığında tek verdiğiniz ödün ise hız.

Projenin öncelikli amacı interneti daha güvenli kullanmanız ve sitelerde gezinirken anonim hale gelmenizdir. Gerek çalışma prensibi, gerek bağlantı protokolleri normal internetten farklıdır. Buradaki temel farklılık normal internette bir sunucuda birleşik ve sabit olarak barınan veri, Freenet ‘te dağınık ve dinamiktir.

Freenet İndirme Bağlantısı
https://freenetproject.org/pages/download.html