SEO – Search Engine Optimization Nedir

SEO – Search Engine Optimization Nedir

SEO kelime olarak İngilizce kökenlidir. Search Engine Optimization veya Search Engine Optimizer kelimelerinin baş harfleri kullanılarak kısaca adına SEO denilmiştir. Türkçe anlamı ise Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Site yada sayfanız için yaptığınız her türlü optimizasyon işlemin genel adıdır. Site veya sayfalarınızın Arama Motorları tarafından daha kolay bulunup indekslenmesı ve Arama Sonuç Sayfalarında (SERP) üst sıralarda çıkmasını sağlamak amacıyla site veya sayfalarınıza uygulanan işlemlerdir. Kısaca arama motorlarına yardımcı olarak sitenizi daha hızlı indekslenmesi ve üst sıralara çıkma çalışmasıdır.

Sitenizin içeriği ne kadar iyi olursa olsun, insanlara bunu tanıtamadıktan sonra yapılan tüm emekler, boşa gitmektedir. Sitenizi insanlara tanıtmanın en kolay yolu arama motorlarıdır. Arama motorlarında da hak ettiğiniz doğru yeri alabilmek için, Search Engine Optimization kurallarını bilmek ve sitemize uygulamak gerekmektedir.

Genel olarak web sitelerinizde şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

Tabi ki Özgün İçerik

Arama Motorlarının Kolay Kaydedebilceği sayfalar yapınız. Kolaydan kasıt flash ile yapılmış veya bol resim içeren siteler sevilmez, bunun yerine gerekli yerlerde resim kullanarak daha çok metin içeren ve bilgi sunan sayfalar yapınız.

Web sitelerinizin meta tag ayarlamalarını tamamen içeriğiniz ile ilgili olsun, sayfa içeriği ile ilgisiz ayarlamalar size fayda sağlamaz.

Site içi doğru linkleme yapmak

Bol bol döküman okuyarak yenilikler yapmak çünkü sürekli yeni şeyler çıkmaktadır.