Sosyal Medyayı Kullanarak Para Kazanma

Sosyal Medyayı Kullanarak Para Kazanma

Sosyal medyadan nasıl para kazanılır, sosyal medyayı kullanarak marka reklamınızı yapabilir, farklılığınızın artırabilir hatta doğrudan satış yapabilirsiniz. Yaptığınız işler tutmuyorsa yada daha önceden yaptığınız bir iş kötüye gitmeye başladıysa geleneksel yöntemleri bırakmalı çağın gereği olan yeni yöntemlere başvurmalısınız. Sosyal medyada bunların başında geliyor. Para kazanmak her işletmenin esas amacını oluşturur. Para kazanmak için uygun stratejileri belirleyip bunlara uygun hareket etiğinizde sistem işler ve kazanamaya başlarsınız. Eğer uygulamakta olduğunuz mevcut sisteminiz artık size kazandırmıyor veya daha çok kazanmak istiyorsanız sisteminize sosyal medyayı dahil etme zamanı gelmiştir.

Sosyal Medya Hedefleriniz Belli Olmalı

Amacı olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. Karanlığa doğru kurşun sıktığınızda hedefi vurmanızı sağlayan şey tamamen şanstır. Hayatta olduğu gibi işletmenizde de olduğu gibi sosyal medyada da nereye gittiğinizi bilmeniz gerekiyor. Sosyal medyada büyük resmin farkına varabilmek için mutlaka hedefleriniz olmalı. Bu hedeflerin şirketinizin ana hedefleri ile bağlantılı olması gerekir. Hedef belirlemek size ne kadar yol aldığınızı gösterir. Amacınız sadece takipçi kazanmak olursa amaçsız gemiden farkınız olmaz. Ana stratejinizi belirlemeli ve sosyal medyada yaptıklarınız bu amaçlar doğrultusunda olmalıdır.

İş Ortaklarınızla Birlikte Hareket Ederek Kampanyalarınızı Büyütün

Tek başınıza hareket ettiğiniz zaman enerji ve zaman kaybınız çok fazla olacaktır. Oysa ki şirketlerin amacı en az maliyetle en çok kazancı elde etmektir. İş ortaklarınızla birlikte hareket etmelisiniz. Ortak sosyal medya kampanyaları yapın. Hatta yeni iş ortakları edinin. Sizin rakibiniz olmayan, ancak aynı ya da benzer kitleye seslendiğiniz markalarla ortak projeler üretin.

Takipçilerinizin Farklı Olduğunu Hisselerin

İnsanlar bir gruba dahil olmak ister. Kullandıkları ürünlerden tutunda bankalara hatta kredi kartlarında bile bu durumu görebilirsiniz. Bu durum sosyal medyada yansımaktadır. Sosyal mecralarda oluşturduğunuz toplulukları sadece müşteri olarak görmemelisiniz. Topluluklarınıza dahil olan üyelerinize avantajlı ürünler yada hizmetler sunmalısınız. İnsanlar kendilerine özel bir grubun parçası olmaktan hoşlanırlar. Başkalarından faklı olmayı severler. Takipçilerinize, üyelerinize kendilerini özel hissettirecek kampanyalar düzenlemelisiniz.

Takipçilerinizle Duygusal Bağ Kurun

Bazı markalar kendi üretmedikleri hatta sadece logosunu koydukları ürünleri bile satış rekorları kırabilir. Çünkü kendilerine böyle bir müşteri kitlesi oluşturmuşlardır. Peki sizin böyle bir müşteri kitleniz var mı? Müşterilerinizi ne kadar tanıyorsunuz? Öncelikle, daha önce yapmadıysanız mevcut müşterilerinizi kategorize etmenizi öneririz. Bu sayede müşterilerinizin sosyal medyada varlığını sağlamış olursunuz. Herkesin görüp imreneceği bonuslar, sürprizler yapın. Yaptığınız çalışmaları reklamlarla destekleyerek duyurmanız halinde kitleniz bira anda artacaktır.

Odaklanacağınız Sosyal Medyalar Olsun

Eğer yeterli personeliniz ve bütçeniz yoksa Facebook, Twitter, Youtube, Instagram, LinkedIn gibi her mecraya girmek size enerji kaybına neden olur. Çalışmalarınzı sosyal medya odaklı düşündüğünüzde düşük kalmış olacak buda size eksi olarak dönecektir.

Sosyal medya kullanıcı sayısı giderek artıyor. Buradaki kazancı gören yazılımcılar yeni sosyal medya fikirleri ile piyasaya çıkıyor. Bununla birlikte firmalarda sosyal medyaya yönelmektedir. Sosyal medya kullanıcılarının sayısı arttıkça buradaki reklam pastası daha da büyüyecektir.