Spam Nedir, Neden Gönderilir

Spam Nedir, Neden Gönderilir

Spam istenmeye maillere verilen addır. Spam mailler genelde ticari reklam amacıyla gönderilir. bu reklamlar sıklıkla güvenilmeyen ürünlerin, çabuk zengin olma kampanyalarının, yarı yasal servislerin duyurulması amacına yöneliktir. Internet kullanıcıları üzerindeki etkileri incelendiğinde iki tip SPAM vardır. Email aracılığıyla gönderilen SPAM doğrudan gönderilen mesajlarla bireysel kullanıcıları hedef alır. Email SPAM listeleri genellikle Google sayfalarının taranması, tartışma gruplarının üye listelerinin çalınması veya web üzerinden adres aramalarıyla oluşturulur.

Spam mail göndermenin birkaç farklı yöntemi vardır. Spam atan kişilerin kendi SMTP sunucularını, PPP,ADSL ve benzeri bağlantı şekilleri ile kullanıp, gerçek olmayan Host İsmi ve IP ile göndermeleri. Spam atan kişilerin internet üzerinde RELAY’a açık ( Bu SMTP

sunucusunu herkes kullanır ve bu eposta sunucusu üzerinden eposta atar.) SMTP sunucularını bulup, sistem yöneticilerinin haberi olmadan eposta atmalarıdır. Dolaylı yöntem ise, kişilerin virus yazmaları ve bu virüslerin sistemlere bulaşıp, kişilerin istekleri dışında sistemlerini tarayarak , ilgili ilgisiz herkese eposta atmalarıdır.

Sıkça rastladığımız bazı spam mesaj örnekleri:

Ürün reklamları.

Bize hemen para kazandıracağını söyleyen spam’ler. Afrika’da iş ortaklığı teklif eden mesajlar bile var.

Bunların bir kısmının kara para aklamada kullanıldığı ortaya çıktı.

Acele kan aranıyor mesajları.

Lösemili hastaya yardım isteyen spam’ler. Hastanın doktoru, bu mesaj 10 bin e-posta adresine ulaşırsa hastayı iyileştireceğini söyledi!

Cinsel içerikli spam’lar. Bir kısmı bedava şifre verdiğini de söylüyor.

Parti propagandaları.

Satılık binlerce e-posta adresi