Sunucuda Kaynak Tüketen Siteleri İzleme Aracı

Sunucuda Kaynak Tüketen Siteleri İzleme Aracı

Linux tabanlı bir web sitenin kaynağını izlemek için gelişmiş bir izleme aracını tanıtacağız. Sunucu sahipleri genelde sunucularının içersin de birden fazla site barındırmaktadır. Aşırı yüklenmelerde de siteler tıkanıklık gösterir. Böyle bir durumda bu sorunu hangi sitenin oluşturduğunu takip edip bulmak gerekir. CPU, RAM ve LOAD verilerini anlık olarak izleyebilmenize imkan veren htop yazılımı C dilinde yazılmış kaynak izleme yazılımıdır. Kurulum yapabilmek için sunucuya SSH ile bağlantı kurmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra sizinle paylaştığımız komutları sırası ile çalıştırmanız gerekiyor.

Putty İle SSH Nasıl Bağlanılır

Putty SSH istemcisinin son sürümünü https://the.earth.li/~sgtatham/putty/0.70/w32/putty.exe linke tıklayarak indirebilirsiniz. Sunucunuzun IP adresini girin ve devam etmek için Open butonuna tıklayın. Port numarasını da değiştirmeyi unutmayın! VPS için 22, paylaşılan web hosting için 65002 kullanmalısınız.

Daha sonra karşınıza siyah bir ekran çıkıyor. İlk önce Login as karşınıza çıkacak, buraya sunucuya bağlanmak için kullanacağınız kullanıcı adını yazıyorsunuz. Daha sonra şifrenizi girmeniz gerekecektir.

SSH ile Htop Kurulumu

CentOS 6 için Htop Kurulumu:

wget http://download.fedoraproject.org/pub/epel/6/x86_64/epel-release-6-8.noarch.rpm
rpm -ihv epel-release-6-8.noarch.rpm
yum install htop

CentOS 7 için Htop Kurulumu:

wget http://dl.fedoraproject.org/pub/epel/7/x86_64/e/epel-release-7-10.noarch.rpm
rpm -ihv epel-release-7-10.noarch.rpm 
yum install htop

Ubuntu ve Debian için Htop Kurulumu :

sudo apt-get install htop

Kurulum bittikten sonra SSH komut ekranının da htop yazıp enter’a basmanız halinde kaynak tüketim ekranı karşınıza çıkacaktır.