Tumblr Nedir Nasıl Kullanılır

Tumblr Nedir Nasıl Kullanılır

Tumblr son zamanların en çok tercih edilen bloglama aracı. Peki neden Tumblr tercih ediliyor ne gibi avantajları mevcut inceleyelim. Milyonlarca insan yaptığı, bulduğu, sevdiği, düşündüğü veya oluşturduğu şeyleri internet ortamında binlerce hatta milyonlarca kişiyle paylaşıyor. Ortalama bir Tumblr kullanıcısı ayda 14 orijinal gönderi ve 3 yeniden bloglama yapıyor. Bu gönderilerin yarısı fotoğraflardan oluşuyor. Diğer yarısı ise metin, bağlantı, alıntı, müzik ve video gibi multimedyaları paylaşmaktadırlar. Bir videonun YouTube’da virüs gibi yayılmasını sağlayan ve tüm Tumblr gönderilerinde de yer alan “yeniden blogla” tuşu, tek tıklamayla güzel bir gönderinin binlerce blog arasında hızla yayılmasını sağlıyor.

Tumblr Nedir Neler Yapılabilir

İnternette kişisel blog (günlük) açılmasını sağlayan bir platform

Ücretsiz olarak, kullanıcı adı ve şifre yoluyla üye olunarak bir hesap açılıyor. Ardından kullanıcı sitesine bir isim vererek internette ‘blog’unu yayınlamaya başlıyor.

Siteye kullanıcı istediği ismi veriyor. Örneğin kullanıcı “yemek” adlı bir blog açmak isterse, ve bu isim herhangi biri tarafından alınmamış ise, ‘yemek.tumblr.com’ adresinde internette bir blog açılıyor.

Bunun ardından kullanıcı kendisine bir tema seçerek ‘blog’una içerik girişi yapabiliyor.

Burada da giriş işlemi oldukça basit. Bilgisayarda yer alan bir metin, fotoğraf, video, link, ses kaydı blog sistemine hızlı bir şekilde yüklenebiliyor.

Gönderilen Tweet’ler, Facebook’ta paylaşılan içerikler, herhangi bir chat programında yazılan metinleri birkaç saniye içinde bu sistemde blog ağında yayına almak mümkün oluyor.

Bu sayede sosyal medya aktif bir kullanıcı tüm arkadaş gruplarını tek platformda toplayabiliyor.

İngilizce olarak işe başlayan Tumblr.com’un şu anda desteklediği diller arasında Türkçe de bulunuyor.

Kullanıcılar Tumblr’da açtığı siteyi sadece bilgisayardan değil iPhone, iPad gibi cihazlardan da yönetip, içerik girişi yapabiliyor.

Site Adresi: https://www.tumblr.com