Video Marketing (video pazarlama) Nedir

Video Marketing (video pazarlama) Nedir

Video Marketing yani Video Pazarlama, bir ürünün yada hizmetin hazırlanan video ile pazarlanması işine verilen genel bir addır. Reklamlar tanıtım pazarlama içerisinde doğrudan veya dolaylı, kar sağlamayı hedefleyen bir iletişim aracıdır. Bant genişliğinin artması ve artık günümüzde akıllı telefon ve tabletler sayesinde herkesin cebinde bir video kayıt cihazı ile dolaşması neden ile video izleyerek geçirilen sürede arttı. Artık günümüzde 2 saatlik bir filmi hiç takılmadan doğrudan izleyebiliyorsunuz. Diziler, filmler artık video sitelerinden takip ediliyor. Maç yayınları dahi video sitelerinden izlenebiliyor. Buda çok büyük bir kitlenin video sitelerinde vakit geçirdiği anlamına geliyor.

Video Marketingin Önemi

Videoların artık daha fazla web sitesi tarafından yayınlandığını ve kullanıldığını görüyoruz. Syndacast (Dijital Pazarlama Şirketleri) yaptığı bir araştırmaya göre 2017 yılında İnternet trafiğinin yüzde 74’ü video yayını üzerinden olacak, bu videonun öneminin artığını gösteriyor. Araştırmalara göre gönderilen E-Mailin başlığında “video” kelimesi geçiyorsa yüzde 19 oranında daha fazla açılıyor. %65 oranında daha fazla tıklama aldığını ve %26 daha az alıcının üyelikten ayrıldığını gösteriyor. Twitter’da ise en çok RT yapılan tweetler video ve fotoğraflardır.

Neden Video Marketing

Online video size yaptığınız işi yada ürünün tanıtımını çok kolay yapma imkanı veriyor. Örneğin bir pazarlama malzemesi olarak broşür hazırlayacaksınız. Bunun için profesyonel grafikerler çalışma yapmalı ve metin yazarları tarafından başlık, slogan gibi çeşitli yazılarla süslemeler yapması gerekiyor. Tüm bunlara rağmen anlatmak istediğinizi ifade edemeyebilirsiniz. Ancak video için durum böyle değil, firmanızın yetkilileriyle yada pazarlamacısıyla yapacağınız 5 dakikalık bir röportajla tüm hedefinizi, vizyonunuzu ortaya koyabilirsiniz. Özellikle ziyaretçilerin Web sitelerinde uzun uzun okuyarak elde edebilecekleri bilgileri kısacık bir video ile yapabilirsiniz.

YouTube, şu anda dünyanın en çok ziyaret edilen 3. Websitesi konumuna geldi. 2016 istatistiklerine bir bakacak olursak, YouTube’a her dakika 300 saat video yükleniyor. Her gün ortalama 5 milyar video izleniyor. Her ay 900 milyon saat video izleniyor. Bu rakamlar sadece Youtube ait, diğer video sitelerini ve haber sitelerini eklediğiniz zaman bu alandaki kitlenin büyüklüğünü gözünüzde canlandırabilirsiniz.

Videolar daha etkili, çünkü eğlenceli, etkileşimi yüksek ve viral reklam potansiyeli içeriyor. Burada hangisinin daha önemli olduğu değil kullanıcıların alışkanlıkları ve tercihleri önemli, bir çok marka location marketing gibi özellikleri de kullanarak fotoğraflar ve videolarını Facebook, Instagram, Pinterest üzerinden yapıyorlar. Amacınızın pazara ve hedef kitleye bilgi ulaştırmak, ürün veya hizmeti hatırlatmak ve satışa ikna etmek olsa da sosyal medyada ekstra yapmanız gereken hamlelerde bulunuyor.