Web Sitenin Kısayolu Masaüstüne Nasıl Eklenir

Web Sitenin Kısayolu Masaüstüne Nasıl Eklenir

Her gün olmasa da internete girdiğinizde takip ettiğiniz web sitelerin ve blogların birer kısayolunu masaüstüne koyarak tek bir tıklama ile siteye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Daha önce gezip okuyacağınız bir makale varsa sitenin URL’sini ezberlemek yerine silgili sayfanın bir kısayolunu oluşturarak istediğiniz anda siteye kolayca erişebilirsiniz. Web sitenin kısayolunu oluşturmak kullandığınız internet tarayıcısına göre değişmektedir. Şimdi sizlere adım adım her tarayıcıya göre web sitlerin nasıl kısayolunu oluşturacağınızı anlatacağız.

Bir web sitesinin kısayolunu oluşturmak için iki basit yöntem bulunmaktadır. Yapmanız gerekenler sırası ile şu şekilde;

1. Yöntem

İlk yöntemde istediğiniz bir tarayıcının kısayolunu oluşturup URL adresine yani siteye yönlendireceğiz. İlk olarak tarayıcının üzerine gelip sağ tıka basılı olarak sürükleyip bırakıyorsunuz. Tuştan elinizi çektiğinizde bir menü açılacaktır. Burada kısayol oluştur seçeneğine tıklayıp tarayıcınızın kısayolunu oluşturmuş olacağız. Daha sonra oluşturduğunuz kısayolun üzerine gelip sağ tık yapın Özellikler seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza çıkan pencereden Hedef bölümüne geliyorsunuz ve tırnaktan sonraki bölüme URL adresinizi yazıyorsunuz. Mesela https://www.dijitalteknoloji.net şeklinde
kisayol-yapma

kisayol-url-adres

2. Yöntem

İkinci yöntemde kısayol oluşturup istediğimiz bir URL adresine yönlendireceğiz. Masaüstüne gelip sağ tık yapıyorsunuz Yeni sekmesine gelip kısayol seçeneğini seçiyorsunuz. Öğenin konumunu yazın bölümüne https://www.dijitalteknoloji.net şeklinde istediğiniz bir adresi yazıyorsunuz. Daha sonra karşııza çıkan pencerede Bu kısayol için bir ad yazın kısmına gelip görünmesini istediğiniz ismi veriyorsunuz. Son butonuna tıkladığınız zaman işleminiz tamamlanıyor.

sag-tik-menu-yeni

 

kisayol-olustur

 

kisayol-olustur-son