WordPress Blog Özellikleri Nasıl Kapatılır

WordPress Blog Özellikleri Nasıl Kapatılır

WordPress’in Blog özelliklerini devre dışı bırakma imkanına sahipsiniz. WordPress ilk çıktığı yıllarda kolay blog oluşturmak için tasarlandı. WordPress ile bir blog oluşturmak sadece birkaç dakikanızı alır. Ancak zamanla WordPress sunduğu tema ve eklenti ekleme özellikleri sayesinde blog dışında farklı amaçlar içinde kullanılabiliyor. Şirket tanıtım, e-ticaret, form, soru cevap ve daha pek çok benzeri amaçlar için kullanılmaktadır.

WordPress Blog Özelliklerini Neden Devre Dışı Bırakmalı

Bir çok dev marka olmuş web sitesi dahi alt yapı olarak WordPress blog sistemi kullanmaktadır. Ancak bazı web siteleri için blog bölümüne gerek yoktur. WordPress tamamen herhangi bir bloglama özelliği kullanmadan web sitesi oluşturma imkanı verir. Bu tip bir site kursanız bile yazılar, yorumlar, kategoriler, etiketler gibi blog bölümüne ait özellikleri görmeye devam edersiniz. WordPress kullanmamış bir müşteriniz varsa içerik yönetimine girdiğinde bu bölüm karışıklıklara neden olmaktadır. İşte bu durumu ortadan kaldıracağız. Bunun için Disable Blogging in WordPress eklentisini kullanacağız.

Disable Blogging in WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur

Disable Blogging in WordPress eklentisi ile tüm WordPress özelliklerini devre dışı bırakabilir ve WordPress’i blog dışı bir CMS platformuna dönüştürebilirsiniz. Eklentiyi kurmak oldukça basit, Eklentiyi kurmak için ilk önce Admin paneline giriş yapıyorsunuz. Sol menüden Eklentiler sekmesi altında bulunan Yeni Ekle linkine tıklıyorsunuz. Eklentilerde Ara kısmına gelerek eklentinin adını Disable Blogging in WordPress yazıyorsunuz. Çıkan listeden eklentinin yanında bulunan Hemen Yükle linkine tıklayarak eklentiyi kuruyorsunuz. Eklenti yüklendikten sonra eklentiyi aktif hale getirmek için Etkinleştir linkine tıklayarak eklentiyi çalıştırıyorsunuz. Manuel olarak kurmak istiyorsanız https://wordpress.org/plugins/disable-blogging/ adresinden indirebilirsiniz.

WordPress’de Blog Özelliklerini Devre Dışı Bırakma

Eklenti ayarlarını yapılandırmak için Ayarlar – Blogging sekmesine tıklıyorsunuz.

Posting – Yayınlar
Comments – Yorumlar
Author Page – Yazar Sayfası
Feeds / Related – Beslemeler

Bu seçenekler eklentiyi aktif ettiğinizde Disable seçeneği seçili olarak gelir. Eğer siz burada geri aktif etmek istediğiniz bir özellik varsa Enable olarak değiştirin.

Extra, Profile, Menu sekmelerine giderek çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz. İstemediğiniz bazı bölümleri gizleyebilirsiniz.

Yazar sayfalarını devre dışı bırak
Yayınları, pingback’leri, geri izlemeleri ve XML-RPC’yi devre dışı bırakma
Yönetici başlığından Ekran Seçeneklerini ve Yardım sekmelerini kaldırma
Kullanıcı adının yanındaki yönetici çubuğunu kaldırma
CSS ve JS dosyalarından sorgu dizelerini kaldırma
Emoji desteği için yerleştirilen kodu kaldırma