WordPress Etiketleri Gizleme

WordPress Etiketleri Gizleme

WordPress etiketleri nasıl gizlenir? WordPress etiketleri site görüntüsünü bozmasın istiyorsanız etiketleri gizleyebilirsiniz. Eğer SEO açısından yani arama motorları açısından bir zararı olur mu diye düşünüyorsanız endişelenmeyin, çünkü birazdan anlatacağımız yöntemle etiketleri kaldırmayacağız sadece etiketleri ziyaretçilerden gizleyeceğiz. Arama motorları etiketleri görmeye devam edecektir. Hatta sayfa kaynağına baktığınız zaman etiketleri sizde görebileceksiniz. Yazılarınıza girdiğiniz etiketleri ziyaretçilerden gizlemek istemenizin çeşitli nedenleri olabilir herkes için değişir. Kime tasarıma uymadığı için kaldırmak isterken kimide etiketlerin ziyaretçileri rahatsız ettiğini düşünmektedir. Peki nasıl yapacağız işte detaylar.

WordPress Etiketleri Nasıl Gizlenir

WordPress admin paneline giriyorsunuz. Sol menüden Görünüm sekmesi altında yer alan Düzenleyici linkine tıklayınız. Konu içerisindeki etiketleri gizlemek için Single Page (page.php), Ana sayfadan kaldırmak için Ana İndeks Şablonu (index.php), kategori ve arşivlerinizden kaldırmak için Arşivler (archive.php) linkine tıklayınız.

WordPress’te etiket gösterimi temelde aşağıdaki gibidir. () arasında yazanlar bizi ilgilendirmiyor. Değişiklikleri bunların dışında yapacağız.

<?php the_tags(); ?>

Tag gösterme kodunuzun stiline display: none özelliğini ekleyerek etiketleri görünmez hale getireceğiz. Eğer etiketleriniz Div tagları arasındaysa isterseniz Div’leri silebilirsiniz. Eğer Div kullanmadan doğrudan eklenmişse kodunuzu aşağıdaki gibi değiştiriniz.

<p style="display: none"><?php the_tags(); ?> </p>

Not: Sahte etiketlerle arama motorlarını manipüle edip ziyaretçi çekmek size kısa süreliğine bir kazan sağlayacaktır. Ancak asla uzun periyotta başarıya ulaşamazsınız. Eğer böyle bir amacınız varsa tavsiyemiz böyle bir yönteme başvurmayın.