WordPress Yazar Biyografisi Kutusuna Facebook, Twitter Ekleme

WordPress Yazar Biyografisi Kutusuna Facebook, Twitter Ekleme

Web sitelerde yer alan profil kutucuğunda yazar hakkında kısa bilgi yer alır ve bunun yanı sıra Facebook, Twitter, Google Plus, linkedin, Flickr, Tumblr, Vimeo, YouTube, Instagram, Pinterest, İnternet sitesi bilgilerini ekleyebilirsiniz. Bu eklenti sayesinde kendinizi tanıtabileceğiniz, profil resmi koyabileceğiniz ve sosyal medya hesaplarınızın linkini paylaşabileceğiniz ücretsiz bir eklentidir. Bu eklenti aslında WordPress kullanıcı hesabınızı yani oluşturduğunuz profili istediğiniz yerde göstermenizi sağlıyor. Bu iş için kullanacağımız eklentinin ismi Author Bio Box’dır. Kurulum ve ayarları detaylı bir şekilde anlatacağız.

Makalede Neler Var?

Author Bio Box Eklentisi Nasıl Yüklenir

Eklentiyi kurmak oldukça basit, Eklentiyi kurmak için ilk önce Admin paneline giriş yapıyorsunuz. Sol menüden Eklentiler sekmesi altında bulunan Yeni Ekle linkine tıklıyorsunuz. Eklentilerde Ara kısmına gelerek eklentinin adını Author Bio Box yazıyorsunuz. Çıkan listeden eklentinin yanında bulunan Hemen Yükle linkine tıklayarak eklentiyi kuruyorsunuz. Eklenti yüklendikten sonra eklentiyi aktif hale getirmek için Etkinleştir linkine tıklayarak eklentiyi çalıştırıyorsunuz. Manuel olarak kurmak istiyorsanız https://wordpress.org/plugins/author-bio-box/ adresinden indirebilirsiniz.

Profil Kutusunu Temaya Yerleştirme

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra aktif olarak çalışmaya başlayacaktır. Admin panelinize girdikten sonra Ayarlar -> Author Bio Box sayfasına ulaşın. Burada Display in bölümünde Only in Posts, Home page and Posts, None seçenekleri bulunuyor.

Biyografi kutucuğunuzu yalnızca yazıların altında çıkması için Only in Posts, yazıların altında ve ana sayfada çıkmasını istiyorsanız Home Page and Posts seçeneğini seçip otomatik olarak gösterebiliyorsunuz. Eğer tam olarak istediğiniz yerde görünmüyorsa None seçeneğini seçip aşağıdaki kodu kullanın. Bu kodu temanızda görünmesini istediğiniz yere ekleyerek biyografi kutucuğunuzun orada görünmesini sağlayabilirsiniz.

<?php if ( function_exists( 'get_author_bio_box' ) ) echo get_author_bio_box(); ?>

Bu bölümde arka plan rengini, metin rengini, gravatar yani profil resminizin boyutunu ve çerçeve boyutu gibi tasarımınıza uygun olan ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesapları ve Biyografi Ekleme

Yine admin panelinden Kullanıcılar sekmesi altında yer alan Profiliniz linkine tıklıyorsunuz. İletişim bilgisi sayfası karşınıza çıkacak, bu bölümden İnternet sitesi, Facebook, Twitter, Google Plus, linkedin, Flickr, Tumblr, Vimeo, YouTube, Instagram, Pinterest, Biyografik Bilgi bölümlerini doldurun. Gerekli ayarları yaptıktan sonra Profili Güncelle butonuna tıklamanız yeterlidir.