WordPress’te Link Kısaltma Nasıl Yapılır

WordPress’te Link Kısaltma Nasıl Yapılır

WordPress yazıları için kısa link nasıl oluşturulur? WordPress eklenti kullanmadan link kısaltma yöntemi, WordPress link (URL) kısaltma eklentisi. İçerik oluşturmak kadar artık günümüzde yaymakta önemli, çünkü bir çok insan gününün büyük bir bölümünü sosyal medya sitelerinde harcıyor. SMS ve bazı sosyal medya sitelerinin karakter limiti uygulaması nedeniyle Web sitenizin URL’sini paylaşırken sorun yaşayabilirsiniz. Herkes bir link paylaşırken kısada olsa bir açıklama yazar. Link hakkında bilgi verir. Ancak linkiniz çok uzunsa açıklamaya yer kalmaz. WordPress kullanıcısıysanız gerek eklenti kullanarak gerekse eklenti kullanmadan konularınızın linklerini kısaltabilirsiniz. Bazı kullanıcılar eklentilerin siteler için ekstra bir yük oluşturduğunu düşünerek kullanmayı tercih etmiyorlar. Ancak eklentinin birde avantajı bulunuyor. Kendi domaininiz ile dış linkleri maskeleyebiliyorsunuz. Bu makalede iki yöntemi de anlatacağız.

Eklentisiz Link (URL) Kısaltma Yöntemi

WordPress kullanıcılara URL bölümünün düzenlenmesine izin veriyor. WordPress sitenizi ilk kurduğunuzda kalıcı bağlantı ayarlarını düzenlemişsinizdir. Pek çok kullanıcı bunu SEO için yapar. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve ziyaretçiler için kolaylık olması açısından bunu yaparız. URL yapınız içeriğinizin başlığına göre şekillenir. Bu yapılanmanın tek dezavantajı uzun olmasıdır. Ancak WordPress, siz Kalıcı Bağlantıları düzenleseniz bile arka planda her içerik için yani URL adresi için bir iD numarası atar. Örnek olarak İD numaralı site adresi şu şekildedir.

https://www.dijitalteknoloji.net/?p=19742

Bu iD nosuna ait site URL adresi şu şekildedir. Bu adres

https://www.dijitalteknoloji.net/bilgisayar/wordpresste-link-kisaltma-nasil-yapilir.html

iD Numaralı Link Çağırma Kodu

iD numaralı başlığı çağırmak için WordPress admin paneline giriyorsunuz. Daha sonra Görünüm sekmesi altındaki Düzenleyici linkine tıklayınız. Tekil Yazı (single.php) içerisinde sitenizin tasarımına göre bir noktaya yerleştiriniz.

<input type="text" onclick="this.focus(); this.select();" value="<?php echo home_url('/?p='); the_ID();?>"/>

Artık kısa link için ekstra sitelerle uğraşmanıza gerek yok, iD noları sayesinde hızlı bir şekilde paylaşım yapabilirsiniz.

WordPress Link (URL) Kısaltma Eklentisi

WordPress başlangıçta blog olarak dağıtıma sunulsa da, daha sonraları geliştirilen eklentiler sayesinde her türlü blog ve Web sitesi için kullanılabilir hale geldi. Açık kaynak kodlu olması nedeniyle de isterseniz kendinizde gelişmeye katkıda bulunabilirsiniz. Arama sonuçları ve kullanım oranının baktığınız zaman çok büyük başarı elde etmiş durumda, güvenlik, kullanılabilirlik ve SEO sorunlarını halletti. Sırada kaynak tüketimi var. WordPress rakiplerine göre daha fazla CPU ve RAM tüketiyor. Buna neden olan şeyde aslında tasarımdan ve eklentilerden kaynaklanıyor. WordPress’i en sade haliyle kullanırsanız kaynak kullanımı minimuma iner ancak ne kadar kullanışlı olur?

WordPress link kısaltma eklentisi ile sitenize yerleştireceğiniz dış bağlantıları kısaltarak kendi domaniniz ile oluşturduğunuz kısa linki yerleştirerek sitenizdeki dış linkleri azaltabilirsiniz. Böylece istediğiniz adrese link verebilirsiniz.

İster aşağıdaki linki kullanarak, isterseniz admin paneli üzerinden yüklemeyi yapın. Ekleniyi aktif ettiğiniz zaman Admin panelinde SL Plugins sekmesi gelecektir. Bu bölümde yer alan Short URL linkine tıkladığınız zaman sitenize eklenen makalelerin kısaltılmış linkleri ile karşılaşırsınız.

Sitenizdeki makaleleri otomatik olarak kısaltan bu eklenti ayrıca dış linkleri kısaltabileceğiniz bir bölümde yer alıyor. External Redirections sekmesine tıkladığınız zaman geldiğinizde sizden kısaltmak istediğiniz linki doldurmanızı isteyen bir sayfa çıkacaktır. Add a new URL Shorten başlığı aldında Extarnel URL bölümüne linki yazıp Add a new URL Shorten butonuna tıklayınız. Detaylar için resmi inceleyin.

Linki oluşturduktan sonra üzerine gelip Edit yazısına tıklayın. Böylece kısaltmayı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Örneğin Facbook adresinize link verdiğinizde sistem rastgele harfler ve numaralar getirir. Siz ise bunu Facebook gibi anlamlı bir kelime girebilirsiniz.

WordPress Short URL Eklenti İndirme Adresi: http://wordpress.org/plugins/shorten-url