MP3 Çalar Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

MP3 Çalar Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Mp3 player almayi düşünenlerin piyasada bir çok model arasından kendinize uygun seçimi nasıl yapacagınız ve dikkat etmeniz gereken ufak ayrıntılarla kendinize uygun en doğru modeli seçmenize yardımcı olacagız. İşte o ayrıntılar.

İlk iş olarak bir mp3 çalardan neler beklediginizi belirlemek. MP3 çalar almayı düşünüyorsanız yapılacak ilk iş almak istediğiniz ürünün temel özelliklerini belirlemek olacaktır.

Sadece işe veya okula giderken müzük dinlemek için bir ürün almayı düşünüyorsanız , yani kısa mesafeler için tercihinizi 2GB-4GB kapasiteli bir cihaz işinizi görücektir. 20GB kapasiteli video gösteren bir cihazdan yana kullanmak ihtiyaç dışı bir harcama olacaktır. Ancak evinizde ve işyerinizde yedeklediğiniz gigabyte dolusu müzik arşiviniz varsa veya sürekli uzun seyahat eden bir kullanıcıysanız bellek boyutu yüksek ve ses kalitesi üst düzeyde ürünleri tercih edebilirsiniz.

Almak istediginiz multimedya oynatıcısının hangi formatları destekledigini araştırın. MP3’ün yanı sıra bazı çok kullanılan formatlarıda desteklemesine dikket edin OGG, WMA, WAV, RAW, VOX , ATRAC , AAC vb.

Boyut ve dış görünüm önemlidir. Piyasada bulunan bağzı ürünler yeterli özellikler sunmalarına rağmen boyutu ve görüntü bozuklugu nedeniyle rağbet görmemekte, Bizim size tavsiyemiz boyut olarak küçük cihazları tercih etmeniz. Mağlum artık hemen hemen herkes cep telofonu kullanmakta bununla birlikte cüzdanınız olucaktır birde ekstra dan büyük bir multimedya oynatıcısı sizin için problem olucaktır.

Ses çıkışları hakkında bilgi sahibi olun. Ses çıkaran her cihazın çıkış ölçüm değeri vardır ve dB(desibel) olarak verilir. Düşük desibel değerleri sesi açmanız durumunda müziğin bozulmasına ve yüksek sesli müzik keyfinden uzak kalmanıza sebep olur.

Hafıza kart desteği : Alıcagınız cihazın kapasitesi yukarıda da belirtigimiz gibi mutlaka size uygun bir seçenek olmalı ama zamanla kapasitesi size az gelebilir her ihtimale karşı SD, MMC, hafıza kartlarını destekleyen modelleri tercih etmenizi öneririz.

Marka güvencesi önemlidir. Çok iyi markaların kötü ürünleriyle karşılaşma ihtimaliniz olduğu gibi, ülkemizde adını çok fazla bilmediğimiz markalarında çok başarılı ürünlerine ulaşmanız mümkün. Ama referans olması bakımından kendini kanıtlamış bir markayı tercih etmenizde fayda var.

Kulaklıga dikkat: Cihazın nasıl bir kulaklıgı olduguna dikkat edin çünkü bazı kulaklıklar tasarımı nedeniyle belli bir süreden sonra ağrı yapmaya başlıycaktır. Sonradan extra kulaklık masrafı yapmanıza neden olucaktır.

Kullanıcı yorumlarını takip edin: Günümüzde; internet forum sitelerinde ürünler hakkında kullanıcılar tarafından yazılmış yorumlar mevcut. Bunları okuyarak ürününüz hakkında kullanıcı bilgisi edinebilirsiniz.

Pil ve kullanım süreleri: Yeni nesil mp3 çalarlar kendilerine özgü şarj edilebilir piller kullanmakta fakat bazı modeller ise hala AA ve AAA tip kalem pillerle çalışmaktadır. Uzun süreli kullanımlarda şarjlı piller avantajlı olmasına rağmen 12 saat üzerindeki kullanımlarda yendien şarj etme durmuyla karşılaşabilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz şarzlı cihazlar yerine pilli cihazlar tercih etmeniz çünkü uzun mesafelerde piliniz bittiginde yedek bir pille sorununuz halledilmiş olucaktır.

Taşınabilir hafıza olarak kullanılıyor olması : Hiç bir bilgisayar kullanıcısı her zaman elinin altında önemli verilerini taşıyabileceği bir sabit diske hayır demez. son zamanlarda çıkan ürünlerin çoğunda bu özellik var.

Yazılım güncelleme: Sürekli yenilenen müzük formatları ve kullanıcı isteklerini göz önüne alan üreticiler belirli periyotlarla yaılımı güncellerler. alacağınız üründe bu özellik olmasına dikkat edin.

Kutu içeriği: Alacağınız ürün ne kadar iyi ve kullanışlı olursa olsun kutu içeriğinin yetersiz olması size ekstra masraf demektir. (koruyuc kılıf, kulaklık, şarj ünitesi)