Hava ile Çalışan Otomobil Üretildi

Hava ile Çalışan Otomobil Üretildi

Geçtiğimiz günlerde hava ile çalışan araba motorlarının tanıtımı yapılmıştı. Bilkent Üniversitesi de bu teknolojiyi kullanarak hava ile çalışan araba üretmeyi başardı. Egzozundan “solunabilir hava” çıkartan bu araç doğayı kirletmiyor ve geleceğin aracı olmaya aday görünüyor. Sıkıştırılmış hava ile çalışan araba modelleri büyük firmalar tarafından tanıtılmaya başlandı. Bu ürünün Türkiye’de üretilip geliştirilebilmesi için ciddi bir yatırama ihtiyaç var. Daha önce tanıtımı yapılan AIRPod adlı hava ile çalışan otomobilin Ar-Ge çalışması uzun yıllar sürdü. Bilkent Üniversitesi’nin Makine Mühendisliği Topluluğu sadece 6 aylık bir çalışma ile ürettiklerini belirttiler.

Hava ile Çalışan Araba Nerelerde Kullanılacak

hava-ile-calisan-otomobil
Araç hakkında Makine Mühendisliği Topluluğu akademik danışmanı Yard. Doç. Dr. Barbaros Çetin şu şekilde bir değerlendirme yapmış;

Proje birçok açıdan çok önemli. Öncelikle tamamen yerli bir teknoloji. Bu araçta kullanılan hava tankını yapabilecek teknoloji Türkiye’de mevcut, bu tankı doldurabilecek kompresörü üretebilecek yerli firmalar da var. Bu teknoloji ticari hale gelirse, yan ekipmanları da dâhil olacak şekilde yüzde yüz yerli bir ürün olma potansiyeli var, bu yüzden çalışmalarımız devam ediyor.

Bu projenin bir güzelliği de şu; kullandığınız kompresörü yenilenebilir enerji kaynaklarından alırsanız tamamen bedavaya bu araba yürümüş olacak ki asıl hedeflerden biri de bu. Projeyi devam ettireceğiz, bizim hedefimiz ülkemizde güney sahillerde ulaşımı sağlayan golf arabası şeklinde bir araba yapmak ve kompresörün enerjisini de güneşten karşılamak.

Şu an hali hazırda elektrikli araçlar var ve bu arabalar öncelikle pahalı ve akülerinin ömrü kısıtlı, bu yüzden birçok otelde akülü araçlardan benzinli ve LPG’li araçlara döndüler. Bu benzinli ve LPG’li araçlar da otel içerisinde koku yapıyor ve çok gürültülü oluyor. Bu araç hem temiz ve sessiz hem de belki de onların üçte biri fiyatına olacak.