Bozuk CD, DVD, HD DVD, Blu-Ray Kurtarma Yolları

Bozuk CD, DVD, HD DVD, Blu-Ray Kurtarma Yolları

Kullandığımız CD, DVD, HD DVD, Blu-Ray diskleriniz zamanla yıpranır ve çizilir hatta öyle bir boyuta ulaşır ki artık diskiniz geri dönüşü olmayacak şekle gelir. Fakat CD Recovery Toolbox adlı bu program ile CD, DVD, HD DVD, Blu-Ray’daki verileri kurtarabilirsiniz. CD, DVD, HD DVD, Blu-Ray diskleriniz açılmayabilir. Fakat açılmaması içindeki verinin kurtarılamayacağı anlamına gelmez. CD Recovery Toolbox adlı program ile bu işlem oldukça kolay, tamamen ücretsiz olarak dağıtılan ve kolay bir arayüze sahip olan program, 672kb gibi küçük bir boyuta sahip. Programın dili İngilizce fakat kullanırken bir zorluk yaşamayacaksınız.

Verilerinizi en ucuz ve en iyi saklama yöntemlerinden biri CD, DVD, HD DVD, Blu-Ray gibi disklere kaydetmektir. Ancak bu diskler zamanla yıpranırlar, aşınmalar ve çizikler diskleri optik sürücüler tarafından okunamaz hale getirir. Eğer diskinizde önemli bir veri varsa mutlaka almamız gereken bir veri olduğunda özellikle, bu durum büyük bir sıkıntı oluşturur.
İşte bu tarz bir durumla karşılaştığınızda verilerinizden vazgeçmek yerine onları büyük ölçüde kurtarabilirsiniz. Verilerinizi kurtarmak için ücretsiz olarak sunulan CD Recovery Toolbox adlı programı kullanacağız.
İlk olarak yapmanız gereken iş programın sitesine gidip programı yüklemelisiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

Programın Anasayfası: www.oemailrecovery.com/cd_recovery.html

İndirme Linki : http://www.oemailrecovery.com/downloads/CDRecoveryToolboxFreeSetup.exe

Programı indirdiniz ve yüklediniz. Şimdi programın simgesine tıklayıp programı çalıştırıyorsunuz. Bozuk olan diskinizi sürücüye yerleştiriyorsunuz.

Bozuk olan CD, DVD, HD DVD veya Blu-Ray disklerinden birini taktınız. Programın sağ alt köşesinde yer alan “next” butonuna tıklıyorsunuz. Bu sırada diskiniz taranacaktır.

Bir sonraki adımda ise diskinizdeki verilerin nereye kaydedileceğini seçiyorsunuz. Default olarak da kalabilir veya istediğiniz bir klasörü gösterebilirsiniz.

Bir sonraki adımda ise diskinizden kurtarılacak olan veriler listelenir.

Listelenen verilerden kurtarılmasını istediklerinizi işaretliyorsunuz. Daha sonra programın alt tarafında yer alan “Save” butonuna tıklıyorsunuz. Bu işlemi yaptıktan sonra verileriniz belirlediğiniz dizine kopyalanacaktır.