Harddisk Arızası Nasıl Giderilir Resimli Anlatım

Harddisk Arızası Nasıl Giderilir Resimli Anlatım

Harddisk arızası düzeltme, Harddisk sektör arızası tespit etme ve onarma, Harddisk arızası nasıl giderilir? Bilgisayarınızın donanım parçalarının belli bir ömrü bulunmaktadır. Bunlar arasında ömrü en kısa olanlardan biride HDD denilebilir. Çünkü bakımını tam anlamıyla yapmak diğerlerine göre oldukça zordur. Tekrar kurulum yapmak verileri yedeklemek gibi bir sürü uğraş verdirir. Ancak artık Harddiskiniz için tehlike çanları çalmaya başladığında bazı programlar yardımı ile düzeltme imkanına sahipsiniz. Öncelikle şunu belirtelim Bad Sector tamir edilemez çünkü bu fiziksel bir arızadır. Yani herhangi bir yazılım ile düzeltemezsiniz. Bu konuda oldukça başarılı bir yazılım olan HDD Regenerator adlı sabit disk hatalarını düzeltebileceğiniz profesyonel bir hard disk programıdır.

HDD Regenerator Programının Özellikleri

Hard disk üzerindeki fiziksel sorunları başta Bad Sector sorunlarını tespit eder.

Hard disk yüzeyindeki fiziksel hataları giderir.

Dosya sisteminden bağımsız olarak fiziksel seviyede tarama yapabilme özelliğidir.

FAT, FAT32, NTFS dosya sistemlerinde kullanılabilirlik ve ayrıca format işlemi yapılmamış unformatted veya bölümlendirilmemiş unpartitioned diskler üzerinde çalışır.

Önemli bir özelliğide Bootable CD yapılabiliyor. Böylece DOS ortamında altında otomatik olarak başlatabilme

HDD Regenerator Programı Nasıl Kullanılır

Programı ile açtığınızda karşınıza bu ekran çıkacaktır. Burada üst bölümde yer alan “Click here to repair physical bad sectors on damaged drive surface directly under Windows (XP / Vista /7)” seçeneğine tıklayınız.

HDD-Regenerator

Daha sonra karşınıza bilgisayarınıza takılı olan diskler çıkacaktır. “Choose Drive to Process” bölümünden tarama yapılacak diski seçiniz. Daha sonra Start Process butonuna tıklıyorsunuz.

HDD Regenerator 2

Karşınıza çıkan listeden “Normal Scan <with / without repair>” seçeneğini seçmek için 2 tuşuna basıp Enter tuşuna basmanız yeterlidir.

HDD-Regenerator-3

Daha sonraki ekranda “Scan and repair” seçeneğini seçiyorsunuz. 1 tuşuna basıp Enter tuşuna basınız.

HDD-Regenerator-4

Bundan sonra artık tarama başlıyor. Diskinize göre oldukça vakit alabilir. Örneğin bizim testlerimizde Segate 500GB HDD için tarama yapması yaklaşık 5 saat kadar sürdü. Program taramayı tamamladığı zaman onarma içlemini tamamlamış olacaktır. Onardığı noktalarda R harfi gecikmeleri ise D harfi ile gösterecektir. Bad Sector olan bölümler kapalı kalacaktır.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (3 Yorum)

  1. Emin dedi ki:

    Format attığında geniden bad sectorlu disk kalır elinde, program bad sectorden önceki ve sonraki sectore köprü atıyor bi nevi , sen hissetmiyorsun kullanımda bad sector yokmuş gibi kullanıyosun ama formatlarsan o köprüleri viran eylersin ki bu durumda sana kalan yeniden bad sectorlu disk olacaktır :/

  2. ÖMER dedi ki:

    peki hdd ye tekrardan format atarsak eski bad sectör lü haline geri gelirmi yoksa hala bad sectör ü kapalı konumda mı kalır

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.