Bir Siteye Giriş Nasıl Engellenir

Bir Siteye Giriş Nasıl Engellenir

Herhangi bir siteye giriş nasıl engellenir, çocuklarımın gezmesini istemediğim siteleri nasıl engellerim? Kullandığınız bilgisayarda bazı sitelere erişilmesini engellemek isteyebilirsiniz. Örneğin çocuğunuz sosyal ağlarda çok vakit harcıyor bazı video sitelerinden çıkmıyorsa çocuğunuzun alışkanlıklarını değiştirmek için size basit ve etkili bir yöntemden bahis edeceğiz. İlgili siteleri erişime kapatabilirsiniz. Böylece kullanıcı ister istemez başka sitelere yönelecektir. İşte adım adım Bir site nasıl engellenir uygulanışı…

Site Nasıl Engellenir

İnternet sitelerini engellemenin pek çok yolu vardır. Ancak en kolayı ve sağlam olanı Hosts dosyasını düzenlemektir. Windows + R tuşuna basın karşınıza Çalıştır penceresi çıkacaktır. Burada şu satırı kopyalamanız yeterlidir.

C:\WINDOWS\system32\drivers\etc

Not: Windows’unuz farklı bir yerde yüklüyse yolu ona göre değiştiriniz. Örneğin buradaki C farklı olabilir D gibi…
Daha sonra Hosts dosyasini notepad ile açıp aşağıdaki satiri en alta ekleyiniz;

27.0.0.1 www.facebook.com
27.0.0.1 www.Twitter.com
27.0.0.1 www.Youtube.com
27.0.0.1 www.Google.com
27.0.0.1 www.Yandex.com

Ekledikten sonra Kaydedip kapatınız. Artık kullanıcınız Facebook sitesine erişemez. Yine bu şekilde diğer erişime engellemek istediğiniz siteleri ekleyerek siteleri engelleyebilirsiniz. Sadece Site adını değiştirmeniz yeterlidir. Listede sınır bulunmamaktadır. İstediğiniz kadar ekleyebilirsiniz.

Siteye Erişim Engeli Nasıl Kaldırılır

Daha önce engellemiş olduğunuz siteyi yine C:\WINDOWS\system32\drivers\etc adresine giderek Hosts dosyasına eklemiş olduğunuz 27.0.0.1 www.facebook.com gibi satırları silip dosyayı kaydetmeniz yeterlidir.