Masaüstünü Göster Kısayolunu Geri Getirme

Masaüstünü Göster Kısayolunu Geri Getirme

Masaüstünü göster kısayol tuşunu sildiğinizde tekrar geri getirebilirsiniz. Windows Vista’da pencereler arası geçiş bulunmakta ancak bu bir kaç tıklama olduğu için masaüstünü göster kısayolunun yerini tutmaz buda kullanıcıları memnun etmemekte bu makalemizde kısa yol nasıl geri getirebileceğinizi anlatacağız.

İlk olarak kaynak dosyasının da kısayol ile birlikte silinip silinmediğine bakmak olacak. Bunun için ise “Araçlar / Klasör Seçenekleri”nden “Gizli Dosyaları Göster” özelliğinin işaretli olduğuna bakmaktır.

C:\Documents and Settings\Kullanıcı AdıApplication DataMicrosoftInternet ExplorerQuick Launch” ‘a erişerek “Masaüstünü Göster” ikonunun bulunup bulunmadığına bakmalıyız.

Eğer ikon burada mevcutsa kaynak dosyanız silinmemiş demektir ve bu durumda ikonu sol tuş ile “Hızlı Başlat” ‘a sürüklemeniz durumunda bu özellik tekrar aktif hâle gelecektir. Bundan sonraki adımların ise kaynak dosyanızın da silinmesi durumunda yapılması gerekmektedir. Öncelikle “Başlat / Çalıştır” ‘a “notepad” yazarak ya da “Başlat / Programlar / Donaltılar / Not Defteri” tıklanarak not defteri açılır ve aşağıdaki kod boş olan sayfaya kopyalanır.

[Shell] Command=2
IconFile=explorer.exe,3 [Taskbar] Command=ToggleDesktop

Daha sonra ise “Dosya / Farklı Kaydet” ‘e basarak dosya adı “Masaüstünü Göster.scf” olarak yazılıp kaydet’e basılır. Burada kayıt yeri olarak istediğiniz yeri belirtebilirsiniz. Bu aşamada kaynak dosyanız ikonuyla birlikte oluşmuştur.

Bundan sonra yapmanız gereken tek şey bu kaynak dosyasının sol tuş ile “Hızlı Başlat” ‘a sürükleyerek kısayol oluşturmaktır. Size tavsiyem ise oluşturduğunuz kaynak dosyasını varsayılan yeri olan “C:\Documents and Settings\Kullanıcı AdıApplication DataMicrosoftInternet ExplorerQuick Launch” ‘a taşımanız ve buradan kısayol oluşturmanızdır. Böylece bu dosyayı yanlışlıkla silme ihtimaliniz oldukça azalacaktır.

İsteğinize göre “Araçlar / Klasör Seçenekleri” sekmesinden “Gizli Dosyaları Gösterme” seçeneğini işaretlemek kaydıyla gizli dosyaları tekrar saklayarak işleminizi sonlandırabilirsiniz.

Son olarak, “Windows tuşu + D” tuş kombinasyonuyla da masaüstünü gösterme işini kolayca yapabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.