Silinmiş Dosyaları Kurtarmanın Yolları Tamamen Ücretsiz

Silinmiş Dosyaları Kurtarmanın Yolları Tamamen Ücretsiz

Yanlışlıkla sildiğimiz ya da sildiğimize pişman olduğumuz dosyaları geri getirebiliriz. Birçok kişinin başına bu türden bir olay gelmiştir dosyalarınızı nasıl kurtaracağınızı ücretsiz yazılım olan Restoration programı ile adım adım kurtarma işlemini gerçekleştirelim.

Yanlışlıkla sildiğiniz ya da format çektiğiniz hafıza kartı, usb bellek, harici harddisk gibi cihazlarınızdaki verileri kurtarabilirsiniz. Şuna belirtelim ki sildiğiniz ya da format çekmeniz ile kaybolan bilgiler geri getirilebilir. Format çektikten ya da dosya sildikten sonra ilgili birime herhangi bir dosya kaydetmemeniz gerekir  zira yeni yüklenen bilgi silinen bilginin üzerine yüklenir. Buda dosyaları geri getirmenizde sıkıntı oluşturabilir.
İlk olarak buraya tıklayarak programımızı indiriyoruz. Programı indirdikten sonra dikkat etmeniz gereken bir husus var eğer harddiskteki verileri kurtaracak iseniz programı diskete veya Flaş belleğe kaydetmeniz gerekiyor.
İndirme işlemi tamamlandıktan sonra programı kurmak için sıkıştırılmış RAR dosyasını açıp Çalıştır’a tıklayın. Dosyaların nereye açılacağı sorulduğu zaman, Browse’a tıklayın ve kurtaracağınız bilgi HDD’de ise dosyayı USB belleğe kayıt etmeyi unutmuyoruz.

Açma işlemi bittikten sonra Restoration programını yüklediğiniz klasöre çift tıklayın ve Restoration’ın simgesine tıklayın. Simge Geri Dönüşüm Kutusuna benziyor.

Restoration penceresi açıldığı zaman, sağ tarafta açılan Drives menüsünden silinmiş dosyaları kurtarmak istediğiniz sürücüyü seçin. Aşağıdaki kutuya kurtarmak istediğiniz dosyanın isminin tamamını ya da bir kısmını yazın. Dosyanın ismini bilmiyorsanız bu kutuyu boş bırakın. Aramaya başlamak için Search Deleted Files’a tıklayın.

Restoration şimdi belirttiğiniz kriterlere uyan silinmiş dosyaları aramaya başlayacaktır. Mavi bir ilerleme çubuğu size aramanın hangi oranının tamamlanmış olduğunu gösterir. Herhangi bir anda aramayı durdurmak için Cancel’a tıklayın.

Arama tamamlandığı zaman, ana pencerede sonuçların bir listesi gösterilecektir. Hangi dosyanın kurtarılması gerektiğini tespit etmek için file size (dosya büyüklüğü), original folder (eski klasörü) ve date modified (değiştirildiği tarih) gibi ayrıntıları kullanabilirsiniz. Bir dosyayı kurtarmak için listede isminin üzerine tıklayın, sonra da sağdaki ‘Restore by Copying‘ düğmesine tıklayın.

Save As kutusu göründüğü zaman sabit diskinizde dosyayı kaydetmek için bir konum seçin. Mümkünse dosyayı kaydetmek için dosyayı aradığınız diskten başka bir disk seçin ve Save‘e tıklayın. Şimdi silinmiş dosya belirtilen konuma kurtarılacaktır. Daha sonra dosyayı normal bir şekilde açmak için üzerine çift tıklayabilirsiniz.

Dosyayı aynı diske kurtarmaya çalışırsanız, eski dosyanın üzerine yazma riskini aldığınız konusunda sizi uyaran bir mesaj görünecektir. Yine de devam etmek için Yes’e tıklayın, ya da iptal etmek ve farklı bir hedef seçmek için No’ya tıklayın.

Bir dosyayı standart aramayı kullanarak bulamıyorsanız, ‘Include used clusters by other files‘ seçeneğini seçtikten sonra Search Deleted Files‘a tıklayın. Bu sonuç aralığını arttıracaktır, fakat bulunan dosyaların hepsi kurtarılabilir olmayabilir.

Soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz…

Daha önce yayınladığımız “Silinen Dosyaları Kurtarma” yazımızı inceleyebilirsiniz…

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (139 Yorum)

 1. behzat dedi ki:

  Sayin admin, bilgisayarima usb uzerinden format atmaya calistim gelen uyarida format atacagim diski resetlenmem isteniyordu ve resetledim yanlislikla D diskinide resetledim haliyle icerigi gitti, ve ilk kurulumu onun uzerine yapmisim bellek yetersiz deyinde anladimki D diskini silip kurulumuda ona yapmisim.
  Neyse kurulumu C diskine yapip bilgisayari kurdum, bilgisayarin D diskine baktigimda eksik kurulum var orada onlari silmek problem degilde daha onceki bu diakteki kayitlari geri alabilmem mumkunmu acaba??

  • admin dedi ki:

   Tamamını olmasada bir kısmını kurtarabilirsiniz? Bilgiler sizin için hayati öneme sahipse daha profesyonel programlar kullanmanız gerekir.

 2. Tuncay dedi ki:

  eski verilerim hard diskten geri gelirmi yada eski hesabım aracılıgı ile microsofttan gelirmi

 3. Mehmet dedi ki:

  Olmadı admin. Denedim. Ben Sünnet adlı klasör fotosunu kaybetttim Şimdi yok nasıl bulcam yardım ?

  • admin dedi ki:

   Hafıza kartındanmı HDD’denmi kurtarmaya çalışıyorsunuz. Üzerine tekrar dosya attınız mı?

 4. murat dedi ki:

  SONY XPERİA Z2 TELEFONUMDAN SİLMİŞ OLDUGUM MESAJLARI NASIL GERİ GETİREBİLİRİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 5. emine dedi ki:

  Merhaba bende telefonu sıfırladım gmaile depolamıştım tüm resimleri ama sadece kameradakiler geldi sıfırlayınca bu programla geri gelebilir mi diğerleri

 6. Büşra dedi ki:

  Bilgisayarima format atildi ve resimlerim silimdi geri getire bilir miyim

  • admin dedi ki:

   Bilgisayarınıza herhangi bir kurulum yapmayın, Kurtarma programları ile bunu yapabilirsiniz.

 7. smy dedi ki:

  acil yardım ! Bılgısayarım D de fotograflarımın oldugu bır dosyayı sıldım :( gerı donusume sıgmadıgı ıcın kalıcı sılındı. Sonra sıldıgımı fark etmedım. harddıskımden bılgısayarım D ye klasor yukledım. Soru su= sıldıklerımı gerı getırebılırmıyız? Yoksa ımkansızmı?

  • admin dedi ki:

   Her hangi bir yükleme yapmadan programı kullanırsanız fotoğraflarınızı geri getirebilirsiniz.

   • smy dedi ki:

    benı üzende bu :( brazcık yukleme yapmstım :( hajla 111GB bosluk var brazda olsa umudum varmı

    • admin dedi ki:

     Yükleme yapıldığı zaman dosyalar kaybolabiliyor. Çünkü eski dosyaların üzerine yeni dosyalar geliyor. Resimler sizin için büyük öneme sahipse profesyonel destek alarak verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.