WAP, EDGE, GPRS Destekli Telefonum Var 3G Uyumlu Mu Oluyor?

WAP, EDGE, GPRS Destekli Telefonum Var 3G Uyumlu Mu Oluyor?

2G telefonların sadece ses taşıması geliştirilerek ekstra özellik olarak aynı anda görüntüde ilete bilen bu özelliğe sahip telefonları nasıl anlayacağız kullanıcıların en çok merak ettikleri konular arasında özellikle WAP, EDGE, GPRS gibi özelliklere sahip telefon kullanıcıların 3G özelliğine sahip olup olmadığını nasıl anlayacaksınız ayrıntılar için okumaya devam edin…

GSM ağlarında sadece ses taşınabilmesi için yola çıkılmışken yapılan yeni tanımlamalar, frekansların farklı şekillerde kullanılabilmesi nedeniyle, 2G’nin ötesine geçebildik. EDGE, GRPS gibi sizi cep telefonunuzdan belli sınırdaki hızlarla Internet’e bağlanmanızı sağlayan teknolojiler, 2.5G olarak tanımlanmakta. Yani 2G’nin biraz ötesi. Bu teknolojiler, sadece ses yerine veri taşınmasını (Diğer bir deyişle Internet ya da dijital bilgisayar ağlarındaki verilerin) mümkün kıldı.

WAP bu tip ağlar üzerinde basit Web sitelerinin görüntülenmesini sağlayan bir Internet standardı. 2.5G ağları, veri aktarım hızı olarak çok büyük ve kişisel bilgisayarların Internet’e bağlanmak için kullandığı veri aktarım hızlarını yakalayamadığı için, WAP ya da benzeri Internet standartlarına gerek duyuldu. 2.5G teknolojileri, kısıtlı bir dijital veri aktarma hızı sunabiliyordu. EDGE teknolojisi ile 236, 8 kbps’lik veri aktarım hızına çıkılabilmektedir. Bu kabaca, 1990’lı yılların başında kullandığımız 56K’lık modem’lerin hızından yaklaşık 4 kat daha fazla bir hızdır. Ancak pratikte, ortalama olarak EDGE tipi ağlarda 144 kbps’lik bir hızla bağlanabilirsiniz. Kısaca eski modemlerinizden kabaca 2,5-3 kat daha hızlı bir bağlantınız olacaktır. Ancak 2.5G ağları, kesintisiz dijital veri aktarımını sağlayamamaktadır. Ayrıca bulunduğunuz alana göre bağlantı hızının epeyce değiştiğini gözlemleyebilirsiniz. 2.5G ağlarında, 3G ağlarının sunduğu, veri bütünlüğü, yüksek hız ve güvenilirlik gibi unsurlar çok daha kısıtlı olarak sunulabiliyor.

Şu an telefonunuz GPRS ya da EDGE gibi terimleri desteklediğini biliyorsanız muhtemelen 2.5G desteğiniz var demektir. Türkiye’de 3G desteği sunabilen telefon model sayısı azdır. Ayrıca her 3G destekli telefon da operatörler tarafından sunulacak olan 3G servisleri ve 3G ağı ile uyumlu olmayabilir.

Konu İle Alakalı Bu yazılar da işinize yarayabilir göz atmanızı öneririz;

GSM Standartları ve Teknolojik Gelişmeleri

WAP, EDGE, GPRS Destekli Telefonum Var 3G Uyumlu Mu Oluyor?

3G Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

3G Ağlarla, Kablosuz Ağlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

3G Servisleri Telefonuma Nasıl Gelecek?