Windows İşletim Sisteminde Tam Kontrol Sağlama

Windows İşletim Sisteminde Tam Kontrol Sağlama

Windows işletim sistemlerinde ayarları yönetmek ve kompleks görevleri yerine getirmede kullanılabilecek çok sayıda yönetimsel araç var. Problem ise Microsoft’un bu araçları kolay ulaşılabilir şekilde sunmaması ve işletim sisteminin derinliklerine gizlemesi. Bu yazımızda Windows PC’nizi etkin şekilde yönetebilmenizi sağlayacak yönetimsel araçları tanıtacağız. Windows’taki bu araçlara Denetim Masası’ndan veya Başlat menüsünde arama yaparak ulaşabilirsiniz. Kullandığınız Windows versiyonuna bağlı olarak (Basic, Pro veya Enterprise) farklı seçenekler karşınıza çıkabilir. Araçların hemen hepsinin yönetici onayının ardından kullanılabildiğini belirtelim.

Windows bünyesinde web sunucusu, yazdırma, kayıt, güncelleme vb. gibi çok sayıda arka plan servisi çalışıyor. Bazı servisler diğerlerinden daha az işlevsel olsa da sistem kaynaklarını açgözlü şekilde kullanabiliyor. “” aracı servisleri takip etmenizi ve dilediğinizi durdurma veya devre dışı bırakma olanağı sunuyor. Burada servisleri devre dışı bırakabileceğiniz gibi bazılarını önemsiz olarak işaretleyip Windows açılışında gereksiz kaynak kullanımının önüne geçebilirsiniz.

Windows’un geleneksel basit güvenlik ayarları sizi tatmin etmediyse ve daha gelişmiş güvenlik ayarlarını yapılandırmak istiyorsanız Yönetimsel Araçlar klasöründeki “” aracını kullanabilirsiniz. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi “” nin bir parçası olduktan sonra yalnızca Pro ve Enterprise sürümlerinde yer almaya başladı. Buradan yazılım ayarları, Windows ayarları ve güvenlik duvarıyla ilgili gelişmiş güvenlik seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

Sağladığı bilgilere kıyasla en az istifade edilen araçlardan birisi şüphesiz . Bu araç temel olarak çok işleve sahip gibi görünmese de kullanıcı oturumları, programlar ve sistem mesajlarıyla ilgili tüm gelişmeleri kayıt altına alıyor. Elbette Glay Görüntüleyicisi’nde beliren her kayıt önem teşkil etmiyor ancak sisteminizde yaşadığınız problemler hakkında bilgi edinmek için bu araçtan yardım alabiliyorsunuz. ’ni Windows’un arama kutucuğundan çalıştırabilirsiniz.

Windows işletim sistemlerindeki Bilgisayar Yönetimi çok sık kullanılan yönetimsel araçlara sahip ve kolay kullanılabilen arayüzüyle ayarların kolayca yapılandırılmasına olanak tanıyor. Örneğin “” bölümünden tüm kullanıcı hesapları, kullanıcı grupları ve onların üyeleri hakkında detaylı bilgi sağlıyor; ayarların düzenlenebilmesine olanak tanıyor. Bilgisayar Yönetimi’nin birleşik arayüzü sayesinde ayarlar arasında kaybolmak pek mümkün görünmüyor

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Zehra:Merhabalar benim telefonum format oldu YouTube kan...
  • Muhammed polat:Sizde varmı bu fotoğraf makineden almak istiyorum...
  • Muhammed polat:Nereden aldınız acaba bilgi verebilir misiniz yada...
  • Nurcan:Hesabimi sildim şimdi geri alamıyorum...
  • Mahmut KüRDÜ:Hesabımın tekrar açılmasını rica ediyorum lütfen ç...
  • efe:bazı filmleri otomatik almıyor. diyelim 300 filmin...