Windows İşletim Sisteminde Tam Kontrol Sağlama

Windows İşletim Sisteminde Tam Kontrol Sağlama

Windows işletim sistemlerinde ayarları yönetmek ve kompleks görevleri yerine getirmede kullanılabilecek çok sayıda yönetimsel araç var. Problem ise Microsoft’un bu araçları kolay ulaşılabilir şekilde sunmaması ve işletim sisteminin derinliklerine gizlemesi. Bu yazımızda Windows PC’nizi etkin şekilde yönetebilmenizi sağlayacak yönetimsel araçları tanıtacağız. Windows’taki bu araçlara Denetim Masası’ndan veya Başlat menüsünde arama yaparak ulaşabilirsiniz. Kullandığınız Windows versiyonuna bağlı olarak (Basic, Pro veya Enterprise) farklı seçenekler karşınıza çıkabilir. Araçların hemen hepsinin yönetici onayının ardından kullanılabildiğini belirtelim.

Windows bünyesinde web sunucusu, yazdırma, kayıt, güncelleme vb. gibi çok sayıda arka plan servisi çalışıyor. Bazı servisler diğerlerinden daha az işlevsel olsa da sistem kaynaklarını açgözlü şekilde kullanabiliyor. “” aracı servisleri takip etmenizi ve dilediğinizi durdurma veya devre dışı bırakma olanağı sunuyor. Burada servisleri devre dışı bırakabileceğiniz gibi bazılarını önemsiz olarak işaretleyip Windows açılışında gereksiz kaynak kullanımının önüne geçebilirsiniz.

Windows’un geleneksel basit güvenlik ayarları sizi tatmin etmediyse ve daha gelişmiş güvenlik ayarlarını yapılandırmak istiyorsanız Yönetimsel Araçlar klasöründeki “” aracını kullanabilirsiniz. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi “” nin bir parçası olduktan sonra yalnızca Pro ve Enterprise sürümlerinde yer almaya başladı. Buradan yazılım ayarları, Windows ayarları ve güvenlik duvarıyla ilgili gelişmiş güvenlik seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

Sağladığı bilgilere kıyasla en az istifade edilen araçlardan birisi şüphesiz . Bu araç temel olarak çok işleve sahip gibi görünmese de kullanıcı oturumları, programlar ve sistem mesajlarıyla ilgili tüm gelişmeleri kayıt altına alıyor. Elbette Glay Görüntüleyicisi’nde beliren her kayıt önem teşkil etmiyor ancak sisteminizde yaşadığınız problemler hakkında bilgi edinmek için bu araçtan yardım alabiliyorsunuz. ’ni Windows’un arama kutucuğundan çalıştırabilirsiniz.

Windows işletim sistemlerindeki Bilgisayar Yönetimi çok sık kullanılan yönetimsel araçlara sahip ve kolay kullanılabilen arayüzüyle ayarların kolayca yapılandırılmasına olanak tanıyor. Örneğin “” bölümünden tüm kullanıcı hesapları, kullanıcı grupları ve onların üyeleri hakkında detaylı bilgi sağlıyor; ayarların düzenlenebilmesine olanak tanıyor. Bilgisayar Yönetimi’nin birleşik arayüzü sayesinde ayarlar arasında kaybolmak pek mümkün görünmüyor

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • inci alp:çok teşekkürler, o kadar kolay hallettim ki ben bi...
  • sabri bulut:harddiski çıkar sonra açma düymesine bas ps2 nin s...
  • admin:Hata nedir? Biraz bilgi verir misiniz?...
  • fatih incegöz:Windows 10 çalışmıyor lütfen yardım edermisiniz...
  • seyhmus:banada yardımcı olabilirmisin...
  • seyhmus:bnde aynı dertten muzdaribim yardımcı olabilirmisi...
  • Özcan uyar:Face hesabımi başka telofana geçeceğim için kapatt...
  • Harun:Elinize emeğinize sağlık. Şu bilgiyi ve şu güç bağ...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir