Windows Media Player ile CD/DVD Yazdırma

Windows Media Player ile CD/DVD Yazdırma

Windows Media Player’ı kullanarak bilgisayarınızdaki müzik, resim ve videoları yazdırabilirsiniz. özellikle müzik CD/DVD oluşturmak isteyenler için yararlı bir makale yalnızca müzik veya ses için değil Veri CD/DVD oluşturabiliyorsunuz. Kendi müzik listenizi istediğiniz gibi oluşturup CD aktarabilirsiniz.

Windows Media Player size üç tür diske yazma seçeneği sunar: ses CD’leri, veri CD’leri ve veri DVD’leri. Kullanılacak disk türü ne kopyalamak, ne kadar veri kopyalamak istediğinize ve diski nerede çalmak istediğinize bağlıdır.

Ses CD’si : Ses CD oluşturarak aracınızda veya müzik setlerinde kullanmak için özel iyi bir seçenektir. Yaklaşık 80 dakikaya kadar kapasiteniz olduğunu unutmayınız.

Veri CD’si : Çok fazla müzik öğeniz ve Windows Media Ses (WMA) dosyalarını (çoğu kişinin Player Kitaplığı’ndaki müzik dosyası türü) yürütebilen bir araç CD çalarınız varsa mükemmel bir seçenektir. Medya dosyalarınızı yedeklemek için de kullanışlıdır.

  • İçerik: Müzik, resim ve videolar
  • Kapasite: Yaklaşık 700 megabayt (MB) veya kabaca 8 saatlik müzik
  • Kayıttan yürütme aygıtları: Bilgisayarlar ve bazı CD çalar ile DVD oynatıcılar. Aygıtın diske eklediğiniz WMA, MP3, JPEG veya Windows Media Video (WMV) gibi dosya türlerini desteklemesi gerekir.

Veri DVD’si : Büyük kapasitesi nedeniyle, bu disk türü, tek bir veri CD’sine sığmayacak kadar büyük dosyalarınız olduğunda, veri CD’si kullandığınız durumlarla aynı nedenlerle kullanılır.

  • İçerik: Müzik, resim ve videolar
  • Kapasite: Yaklaşık 4,7 gigabayt (GB) veya kabaca 54 saatlik müzik
  • Kayıttan yürütme aygıtları: Bilgisayarlar ve bazı DVD oynatıcılar. Aygıtın diske eklediğiniz WMA, MP3, JPEG veya WMV gibi dosya türlerini desteklemesi gerekir.

Gerekenler : Başlangıç olarak şunlara gereksinim duyarsınız:

CD veya DVD kayıt sürücüsü: Yeni bilgisayarların hemen hepsinde ses ve veri CD’leri yazmanıza olanak veren CD yazıcısı bulunmaktadır. Bazı bilgisayarlarda ise ses CD’leri, veri CD’leri ve veri DVD’leri yazmanızı sağlayan CD/DVD yazıcısının bir bileşimi bulunur.

Boş CD veya DVD : Gereksinim duyduğunuz boş disk türü, ne tür bir yazıcınız olduğuna ve ne tür bir disk oluşturmaya çalıştığınıza bağlıdır.

Ses CD’lerinde en uygun seçim, göreli olarak daha ucuz ve en fazla kayıttan yürütme aygıtı türüyle uyumlu olduğu için CD-R biçimidir.

Veri CD’lerinde CD-R çoğu kişinin gereksinimi için yeterlidir. Ancak, diski daha sonra silebilmek ve yeni dosyalar ekleyebilmek istiyorsanız, CD-RW’yi seçin. Boş CD-RW disklerin normalde boş CD-R disklerden daha pahalı olduğunu ve tüm CD çalarların CD-RW diskleri yürütemediğini unutmayın.

Veri DVD’lerinde, diske yalnızca bir kez dosya eklemeniz gerekiyorsa DVD-R veya DVD+R’yi seçin. Diski daha sonra silebilmek ve yeni dosyalar ekleyebilmek istiyorsanız, DVD-RW veya DVD+RW’yi seçin. Bazı DVD yazıcıların bu boş disk türlerinin tümünü, bazılarının da yalnızca belirli türleri desteklediğine dikkat edin.

Windows Media Player ile Ses CD’si yazma :

Hemen her CD çalarda çalacak standart bir müzik CD’si yapmak istiyorsanız, Ses CD’si seçeneğini belirleyin.
Ses CD’sini yazdırırken, Windows Media Player yazdırma listenizdeki WMA ve MP3 dosyalarının geçici kopyalarını oluşturur, o kopyaları başka bir biçime (PCM olarak bilinir) dönüştürür ve ardından dönüştürülen kopyaları diske kaydeder.

1. Yaz sekmesini tıklatın, Yaz sekmesinin altındaki oku tıklatın ve ardından Ses CD’si’ni tıklatın (bu varsayılan seçenektir).

2. CD yazıcınıza boş bir CD-R disk yerleştirin. Otomatik Kullan iletişim kutusu açılırsa, kapatın. Bilgisayarınızda iki CD yazıcı varsa, kullanmak istediğiniz yazıcıya geçmek için Sonraki Sürücü bağlantısını tıklatın.

3. Gerekirse, önceki yazdırma listesindeki tüm öğeleri silmek için Liste bölmesini temizle düğmesini tıklatın.

4. Ses CD’sine kopyalamak istediğiniz kitaplık öğelerinizi bulun.

5. Yazma listesi oluşturmak için öğeleri Ayrıntılar bölmesinden (kitaplığın ortasındaki bölme) Liste bölmesine (kitaplığın sağ tarafındaki bölme) sürükleyin

6. Şarkıların yazma listesindeki sırasını değiştirmek istiyorsanız, şarkıyı listede yukarı veya aşağı sürükleyin.

7. Bir şarkıyı yazma listesinden kaldırmak istiyorsanız, şarkıyı sağ tıklatın ve ardından Listeden Kaldır’ı tıklatın.

8. Listeden hoşnut kaldığınızda, Yazmayı Başlat’ı tıklatın.

Veri CD’si veya veri DVD’si yazma

Birkaç saatlik müzik alabilen bir disk yapmak istiyorsanız (yalnızca 80 dakikalık müzik alabilen ses CD’sinden farklı olarak), Veri CD veya DVD’si seçeneğini belirleyin. Çoğu kişi müzik dosyalarını veri CD’lerine ve veri DVD’lerine koysa da, veri disklerinize kitaplığınızdaki resim ve video dosyalarınızı da ekleyebilirsiniz.

1. Yaz sekmesini tıklatın, Yaz sekmesinin altındaki oku tıklatın ve ardından Veri CD veya DVD’si’ni tıklatın.

2. CD veya DVD yazıcınıza boş bir disk yerleştirin. Otomatik Kullan iletişim kutusu açılırsa, kapatın. Bilgisayarınızda iki CD veya DVD yazıcı varsa, kullanmak istediğiniz yazıcıya geçmek için Sonraki Sürücü bağlantısını tıklatın.

3. Gerekirse, önceki yazdırma listesindeki tüm öğeleri silmek için Liste bölmesini temizle düğmesini tıklatın.

4. Diske kopyalamak istediğiniz kitaplık öğelerinizi bulun.

5. Yazma listesi oluşturmak için öğeleri Ayrıntılar bölmesinden (kitaplığın ortasındaki bölme) Liste bölmesine (kitaplığın sağ tarafındaki bölme) sürükleyin.

6. Öğelerin yazma listesindeki sırasını değiştirmek istiyorsanız, öğeyi listede yukarı veya aşağı sürükleyin.

7. Bir öğeyi yazma listesinden kaldırmak istiyorsanız, öğeyi sağ tıklatın ve ardından Listeden Kaldır’ı tıklatın.

8. Listeden hoşnut kaldığınızda, Yazmayı Başlat’ı tıklatın.