Zoom Programında Ders Nasıl Başlatılır, Öğrenciler Derse Nasıl Eklenir

Zoom Programında Ders Nasıl Başlatılır, Öğrenciler Derse Nasıl Eklenir

Zoom programında üyelik oluşturmayı anlattık, şimdi sizlere sanal sınıf oluşturmayı ve öğrencileri oluşturduğunuz sanal sınıfa nasıl ekleyebileceğinizi anlatacağız. Burada iki yöntem mevcut ilki Meeting ID numaranızı paylaşmak diğeri ise ilgili sınıfın linkini paylaşmaktır. Bu sayede her cihaza uygun şekilde kolayca bağlantı kurulabilir. Her iki yöntemde oldukça basit. Bunun için ilk olarak sanal sınıf nasıl açılır ve sınıfın Meeting ID no ile linki nasıl paylaşılır adım adım anlatıyoruz.

Zoom Programında Sanal Sınıf Nasıl Oluşturulur

İlk olarak programın anasayfasında yer alan Schedule butonuna tıklıyorsunuz.

Açılan ekranda Schedule meeting ekranında dersin ne zaman başlayacağını ve kaç dakika olacağını seçebilirsiniz. Bu ekranda dikkat etmeniz gereken ise Meeting ID bölümüdür. Personal Meeting seçeneğini seçerek sabit ID yapmaktır. Bir diğer seçenek ise Calender bölümüdür. Burada Other Calander seçeneğini seçerek takvim ekleme işlemini tamamlayın. Son olarak Schedule butonuna tıklayın.

Karşınıza Zoom – Edit Meeting ekranı çıkacaktır. Burada Copy to Clipboard butonuna tıklayın ve bu alanın tamamını kopyalayın, daha sonra derse katılmasını istediğiniz öğrencilerle paylaşın.

Derse 5dk kala Start butonuna tıklayın ve öğrencilerin derse katılmasını bekleyin. Peki öğrenciler derse nasıl katılacak şimdi bu adıma geçelim.

Meeting ID ile Öğrenciler Derse Nasıl Katılabilir

Öğrenciler gönderdiğiniz linke tıklayarak doğrudan derse bağlanabilir. Ancak linke tıklama imkanı yoksa ID numarasını yazarak da derse girebilir. Bunun için ilk olarak anasayfada bulunan Join butonuna tıklamalı.

Karşınıza join meeting ekranı açılacak, Enter meeting ID or Personal link name bölümüne girmek istenilen sanal sınıfın ID numarasını yazıyorsunuz alt bölümüne isminizi yazıyorsunuz. Üye olduğunuz için isminiz sistem tarafından otomatik olarak getirilecektir. Tabi ki üyelik isminiz olacaktır. İsterseniz değiştirebilirsiniz. Son olarak Join butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.