4:3, 14:9, 16:9 Modu Nedir Aralarındaki Farklar Nelerdir

4:3, 14:9, 16:9 Modu Nedir Aralarındaki Farklar Nelerdir

Video kameralarda, TV ve monitör gibi cihazlarda , ve modları ne anlama geliyor. Bir cihaz satın alacağınız zaman özellikleri arasında yer alan bu modlar neyi ifade eder ve satın alırken hangisini tercih etmeliyiz. Bu oranlar çerçeve oranıdır ilk değer genişliği sonraki değer ise yüksekliği belirtmektedir. Video kayıt yaparken de karşımıza çıkan bu oranların hangisini seçeceğinize nasıl karar vereceksiniz. İşte en boy oranları hakkında bilgiler.

4:3 Modu Nedir

4:3 modu klasik televizyon ekranıdır ve Sessiz Dönem filmlerinin çoğu bu modda çekilmiştir. Bu modda iken bir resim genişliğindeki her dört birimin üç birim yüksekliğinde olacağı anlamına gelmektedir. Böylece fotoğraflarınızı veya bu modda kaydettiğiniz videoları 4:3 modunda çekerseniz fotoğraflar ve videolar TV ekranına tam olarak yansıyacaktır.

14:9 Modu Nedir

16:9 bir TV’nin, 14:9 biçimi yayınları, resim, ekranı dikey olarak doldurana kadar genişleterek ekranının tamamını kullanacak şekilde göstermesini sağlar.

16:9 Modu Nedir

16:9 (1.78:1) formatı altın orana en yakın moddur. 16:9 modunda kaydedilmiş bir videoyu veya gelen bir sinyali 4:3 modunda çalışan bir cihazda izleyebilirsiniz. 16:9 modu Full HD 1920×1080 çözünürlük oranıdır.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • selen:Norton Safe Web paralımı acaba...
  • Bora:Harici harddisk'e veri aktarırken aynı sorunla kar...
  • Yılmaz Polat:hesabıma nasıl ulaşılabirlm yardımcı olabilirmsnz ...
  • Gunel:Arkadaslar yahoo mail sifremi unuttum. Yedek maild...
  • Alpay:Ard arda 7542 şifresini deneyin oluyo...
  • metehan:f9 tuşu windows ta ne işe yarıyor...
  • Melisa:Whatsappa girebiliyor mu ?...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir