Data Show Projeksiyon cihazı

Data Show Projeksiyon cihazı

Data Show Projeksiyon cihazı tanıtımı ve teknik terimlerin ne anlama geldiği bu özellikleri nasıl kullanıcağınızla ilgili detaylarıyla bulacağınız bir rehber Data Show Projeksiyon cihazınızdan tam performans istiyorsanız bu rehbere bir göz atın…

null

Özellikler ve Tasarım : Bir Multimedia projektör taşınabilirlik, sağlamlık, kolay kullanım sağlamak üzere en gelişmiş teknolojiler kullanılarak tasarlanmalıdır.

Projektörlerin Üzerindeki Parçalar

Önden Görünüşü : Projektörün ön kısmında projeksiyon merceği,mercek kapağı,kızıl ötesi uzaktan kumanda algılayıcı,hava çıkışı,hoparlör,taşıma kolu.

Arkadan görünüşü : Elektrik kablosu girişi,kızıl ötesi uzaktan kumanda algılayıcısı,parlaklık düğmesi.Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır.Hava çıkış deliklerinden çıkan hava sıcaktır. Projektörü kullanırken şunlara dikkat etmeliyiz;

•Isıya duyarlı nesneleri hava giriş bölümünden uzak tutmalıyız.

•Projektörü metal bir yüzeye yerleştirirken sıcak hava çıkışı nedeniyle bu yüzey ısınabilir. Bu nedenle

metal yüzeye dokunurken dikkatli olmalıyız.

•Vida ve metal parçalara dokunmamalıyız. Çünkü; projektörün kullanımı sırasında bunlar sıcak olabilir.

Projektörün Ayarlanması

Konumlama : Projektör genel olarak görüntüyü düz bir yüzeye yansıtacak şekilde tasarlanmıştır.

• Projektör 1.4 m – 10.8 m arasında odak mesafesine sahiptir.

Oda Işığı : Odadaki ışık görüntü kalitesini önemli ölçüde etkiler. Oda ışığını karartırsak daha iyi görüntü elde edebiliriz.

Ayarlanabilen Ayaklar : Görüntü eğimini ve yansıtma açısını ayarlanabilen ayaklar sayesinde ayarlarız. Projeksiyon açısı 10 dereceye kadar ayarlanabilir. Bunu şöyle ayarlayabiliriz.

•Projektörün önünü kaldırıp,sağ ve sol alttaki ayakları kilitleyen düğmelere basıp ayak kilitleri açılır.

•Ayarlanabilir ayakları döndürerek görüntü konumu ve eğimi ayarlanır.

Elektrik Kablosunun Bağlanması

Projektör için 200-220 V AC nominal giriş voltajı kullanılır. Projektör doğru giriş voltajını otomatik olarak seçer. Topraklanmış tek fazlı elektrik sistemlerinde çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Çevre birimlerini projektörü açmadan önce bağlamalıyız. Güvenlik açısından cihazı kullanmadığınız zamanlarda AC elektrik kablosunu prizden çıkarmak gerekir.

Havalandırma : Bir projektörde aşırı ısınmayı önlemek için soğutucu fanlar ulunmaktadır. Havalandırma işleminin sorunsuz çalışması ve yangına neden olmaması için şu noktalara dikkat etmeliyiz.

•Havalandırma deliklerini kapatmamalıyız.

•Arkadaki ızgaranın en az 1 m yakınına herhangi bir nesne koymamalıyız. Projektörün altını kapatan herhangi bir nesne alttan soğuk hava emilmesini engeller.

Lens Kapağının Projektöre Monte Edilmesi : Lens kapağı için verilen şeridi delikten geçirerek bağlamalıyız. Projektörü kapatıp elektrik kablosunu prizden çıkarmalıyız. Daha sonra projektörü ters çevirip lens kapağının şeridini projektörün altındaki deliğe vidalamalıyız.

Projektörün Taşınması

Projektörü taşırken şunlara dikkat etmeliyiz;

•Zarar görmemesi için merceğin kapağını yerine takıp ayakları saat yönünün tersine doğru sonuna kadar çevirip kısaltmalıyız.

•Projektörü uzun süre kullanmayacaksak lens kapağını yerine takıp ayarlanabilen ayakları kısaltmalıyız. Tozdan koruyucu örtüyü geçirmeliyiz

•Projektör mümkün olduğunca çantasıyla beraber taşınmalıdır.
Projektörün Arkasındaki Girişler :Video girişi,ses giriş jakları,bilgisayar giriş terminali,monitör çıkış terminali,video giriş jakı,bilgisayar ses giriş jakı,ses çıkış jakı,kontrol port konnektörü bulunur.

Video Aygıtın Bağlantısı : Video aygıtını bağlarken video kablo,s- video kablo, audio kablo ve adaptörlerini kullanmalıyız. Kabloyu bağlarken hem projektörün hem de harici aygıtın fişini prizden çıkarmalıyız. Bağlantıyı yaptıktan sonra projektörü ve harici aygıtı bilgisayardan önce açmalıyız.

Bilgisayara Bağlanması

Bilgisayara bağlarken şu kablo ve adaptörleri kullanmalıyız.

•VGA Kablo

•PS/2 Port için kontrol kablosu

•Seri ya da ADB port’ u için kablosu

•MAC Adaptörü

•Monitör kablosu

•PC Audio kablosu

Projektörü ve bilgisayarı açmadan switchleri verilen tablodaki değerler nasılsa ona göre ayarlamalıyız.

Projektörü Açmak

•Projektörü açmadan önce çevre birimlerini (bilgisayar vb.) bağlayın. projektörün AC elektrik kablosunu duvardaki prize takın. LAMP POWER göstergesinin rengi KIRMIZI olur. READY göstergesi YEŞİL olur.

•Uzaktan kumanda ünitesindeki veya üst kontroldeki power düğmesine basarak projektörü açın. LAMP POWER’ in ışığı azalır.Soğutucu fanlar çalışır. Ekranda hazırlandığını belirten rakam belirir ve geriye doğru saymaya başlar. 90 sn sonra kaynak makineden gelen sinyaller ekrana yansır.

Projektörü Kapatmak

•Uzaktan kumandadaki power düğmesine basmalıyız. Ekranda power off mesajı gelir.

•Kapatmak için tekrar POWER düğmesine basın. LAMP POWER parlaklaşır. READY göstergesi söner. Soğutucu fanlar 90 sn daha çalışır.

•Cihazı tamamen kapatmak için elektrik kablosu prizden çıkarılmalıdır.

Projektör lambasının kullanım ömrünü artırmak için açtıktan sonra kapatmadan önce en az 5 dakika bekleyin.

Görüntünün Ayarlanması : Uzaktan kumandadaki ZOOM t / u düğmesine basılmalıdır.

Odak Ayarı : Uzaktan kumandanın FOCUS düğmesine basılmalı. Yani o moda geçilmelidir.

Keystone Ayarı : Görüntüde bozukluk varsa bu ayarı kullanarak düzeltebiliriz. Şu yolu takip etmeliyiz. Keystone t / u – screen menüsünden keystone.

Parlaklık Düğmesi : Görüntünün parlaklığını artırmak için parlaklık düğmesinin BRIGHTER konumuna getirmeliyiz. Eski haline getirmek için STANDARD konumuna getirmeliyiz. Ekranı karartarak görüntüyü yok etmek için NO SHOW düğmesine basmak gerekir.Görüntüyü dondurmak için FREEZE düğmesine basmalıyız.

Ses Ayarları : Ses ayarını volum (+ / -) düğmelerine basarak yapabiliriz.

Sesi tamamen kapatma : MUTE düğmesine basmalıyız.

Bilgisayar Modunun seçilmesi : MODE düğmesine veya COMPUTER düğmesine basmalıyız.

Menü İşlemleri : MENU düğmesine basmalıyız. EKRAN MENÜSÜ gelecektir. SOL/SAĞ düğmeleri kullanılarak computer seçilmeli, oradan SELECT düğmesine basılmalıdır.

Current Mode Ekranı : Computer modunu seçerken current mode ekranı belirir. Bu ekran seçilen moddaki bilgisayarla ilgili bilgiyi verir.

Bilgisayar Sisteminin Seçilmesi : Projektör kendini VGA,XVGA,SVGA veya SXGA tabanlı farklı bilgisayarlara göre otomatik ayarlar. Projektör şu mesajlardan birini verebilir.

Go Pc Adj : Projektör bilgisayardan gelen giriş sinyalini algılayamadı.

No signal : Bilgisayardan giriş sinyali gelmiyor.

Bilgisayarın Manuel Olarak Seçilmesi : Ekran menüsünden modu seçin. MENU düğmesine basın. EKRAN MENÜSÜ gelir. SOL/SAĞ düğmelerini kullanarak SYSTEM’ i seçin. SELECT düğmesi ve COMPUTER MODE menüsü belirecek. Aşağı düğmesi basılınca KIRMIZI ok belirir. Tekrar SELECT seçilir.

PC Ayarları

Bir projektör hemen hemen bugün kullanılan tüm kişisel PC’lerden gelen görüntü sinyallerini otomatik algılar. Ancak bazı PC’ler standart olmayan bazı özel sinyaller gönderebilir. Projektör bu tür özel sinyalleri tanımayabilir. Bu durumda görüntü yansımaz ya da titreme olur. Projektörde giriş sinyalleri formatına uygun ayarları yapabilmeyi sağlayan PC AYARLARI menüsü bulunur. Yapılmış olan ayarları kaydedebilecek 8 hafıza kutucuğu bulunur. Böylece ihtiyaç olan ayarı hafızadan çağırabiliriz.

MENU düğmesi, EKRAN MENÜSÜ, SOL/SAĞ düğmeleri, PC ADJUST-SELECT düğmesi Where to reserve menüsü gelir. Bu menüde 5 arı hafıza kutusu bulunur. Yeni bilgisayar parametrelerini hafızaya almak için YUKARI / AŞAĞI düğmeleri kullanılır. Free-select-stored seçilir. Mod seçilince parametreleri ayarlayabileceğimiz ekran gelir. AŞAĞI / YUKARI, Değiştirilecek değer üstüne gelince SOL / SAĞ düğmesi basılır.

PC AYAR menüsünden manuel ayarlanan modu etkinleştirmek için SİSTEM SEÇİMİ menüsünden o mod seçilir.

Total Lines : Toplam dikey satır sayısı.PC’nize göre ayarlayın.

Total Dots : Yatay sıradaki nokta sayısı.PC’nize göre ayarların.

Horizantal / Vertical : Görüntünün dikey ve yatay konumu.

Clomp : Ekranda siyah şerit varsa bu parametre ayarlanır.

Ekran Büyüklüğü : Projektörün ekran büyüklüğünü ayarlar. Display areadan görüntüye uygun çözünürlüğü seçin. H ve Y sütunlarından değeri ayarlayın.

Full Screen : Görüntüyü 4*3 oranında ekrana tam olarak oturması için bu ayarı ON yapın.

Görüntü Ayarları

Görüntünün Manuel Ayarlanması : MENU düğmesi EKRAN MENÜSÜ belirir. Oradan IMAGE seçilir.

Fine Sync : Ekranda titreşim varsa ayarlayın.

White Balance (Red / Green / Blue) : Ok işaretini istediğiniz renge getirin. Rengi açmak için SOL tuşa,koyulaştırmak için SAĞ’a basın.

Contrast : Kontrastı artırmak için SOL azaltmak için SAĞ düğmeye basın.

Ayar Menüsü :MENU düğmesi – ANA MENÜ gelir. SOL / SAĞ düğmesi ile SETTİNG seçilir. AYAR MENÜSÜ belirir. On veya Off seçilir.

Display (Ayar Görüntüsü) : Bu fonksiyon On konumundayken ekranda görünmesini engelleyebileceğimiz görüntüler şunlardır;

•Açılış Ekranı •Mod Ekranı •Zoom Ekranı •Focus Ekranı
• Normal Ekranı •Keystone Ekranı

Celling (Tavandan Projeksiyon) : Bu fonksiyon tavana monte edilen projektörün yansıttığı resmi yukardan aşağı,soldan sağa çevirmeyi sağlar. Bu işlevi kullanmak için ON konumuna getirin.

Rear (Arkadan Projeksiyon) : Ekrana görüntüyü arkadan yansıtan projektörler görüntüyü soldan-sağa çevirmeyi sağlar.

Dil Ayarı : Ekran menüsünde kullanılan dil İngilizce,Almanca,Fransızca,İtalyanca,İspanyolca veya Japonca olarak değiştirilebilir. MENU düğmesine basın – ON SCREEN MENUSOL / SAĞ düğmesi – LANGAUAGE – SELECT. Aşağı düğmesine bas.Kırmızı ok gelir. Ayarlamak istediğiniz dilin üzerine gelin.SELECT’e basın.

Projektörün Bakımı

Sıcaklık Uyarı Göstergesi : Isı normali geçerse sıcaklık uyarı göstergesi kırmızı renkte yanar. Havalandırma delikleri kapalı olamamalı. Hava filtresinde toz birikmiş olmamalı. Her şeye rağmen sorun devam ediyorsa soğutucu fan / dahili devrelerde sorun var demektir.

Hava Filtresi : Takılıp çıkarılabilir özelliğe sahiptir. Hava filtresi toz birikimini önler. Filtreyi temizlemek için projektörü çevirin,2 hava filtresini kollarını yukarı çıkarın. Elektrikli süpürgeyle filtreyi temizleyin. Projektörü hava filtresi olmadan çalıştırmayın.

Merceğin Temizlenmesi : Aşındırmayan kamera merceği temizleyicisini yumuşak,kuru beze döküp silin. Projektörü kullanmadığınız zamanlarda mercek kapağını takın.

Yorumlar

Yorum (3 Yorum)

 1. Anonim dedi ki:

  BenQ MP515 BenQ MP525p BenQ MP615p ViewSonic PJD5122
  2.500 Ansi Lumen

  SVGA 800*600

  DLP projeksiyon
  2.500 Ansi Lumen

  XGA 1024*768

  DLP projeksiyon
  2.500 Ansi Lumen

  SVGA 800*600

  DLP projeksiyon
  2.500 Ansi Lumen

  XGA 1024*768

  DLP projeksiyon

  395 USD 569 USD 439 USD 479 USD

  ViewSonic PJD5122 ViewSonic PJD5211 Acer X110 Hitachi CP-RX78
  2.700 Ansi Lumen

  SVGA 800*600

  DLP projeksiyon
  2.300 Ansi Lumen

  XGA 1024*768

  DLP projeksiyon
  2.500 Ansi Lumen

  SVGA 800*600

  DLP projeksiyon
  2.200 Ansi Lumen

  XGA 1024*768

  LCD projeksiyon

  389 USD 479 USD 409 USD 399 EURO

  BenQ Presentation Pro WPS-11000 AverVision CP130 Screen-TECH
  Kablosuz

  Mouse+Lazer işaretleyicili Sunum Kumandası
  Tüm projeksiyonlar için

  PC-Projeksiyon

  kablosuz

  görüntü aktarıcı
  Doküman Kamera

  Direk projeksiyon ya da bilgisayar bağlantılı

  görüntü aktarıcı
  Screen-TECH ST-HDTV

  projeksiyon yüzeyi

  En iyi görüntüyü

  isteyenler için

  BenQ W6000 BenQ SP890 BenQ SP840 BenQ MX880UST
  Ultra kısa mesafe

  0.61 metreden

  203*152cm.

  0.91 metreden

  300*225cm görüntü

  Markalar Perdeler Aksesuarlar 0 312 213 33 27
  BenQ Projeksiyonlar Tripod-Portatif Bilgisayar Kabloları Fiyat Listesi
  Sony Projeksiyonlar Storlu-Motorlu Video Kabloları Bize yazın
  Acer Projeksiyonlar Ters Projeksiyon Tavan Aparatı İletişim Bilgileri
  Hitachi Projeksiyonlar Titanium Dioxide Referans Listemiz
  ViewSonic Projeksiyonlar Faydalı Bilgiler

 2. can dedi ki:

  acil yardım data show ters gösterio yardım edinnnn :((

 3. can dedi ki:

  abi vall bişe anlamadım ya :(( bizim ekran tersden gösteriyor nasıl yapacaz iki dakika süremiz var .. ?

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.